Tekstil sektöründeki Kobi'lerin dış ticarette karşılaştığı sorunlar: Kahramanmaraş tekstil işletmelerinde bir alan araştırması
Problems faced by Sme's foreign trade in textile sector: A field study of Kahramanmaras textile industry
- Tez No: 423749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, genel olarak Kahramanmaraş tekstil sektörünün Küçük ve Orta Ölçekli girişlerin mevcut durumu, genelde problemleri ve özelde dış ticaret problemleri ele alınmıştır. Son olarak Kahramanmaraş'ın tekstil ve hazır giyim sektöründeki KOBİ'ler üzerinde anket çalışması uygulanarak, Kahramanmaraş'taki KOBİ'lerin tekstil sektöründe, dış ticaret işlemlerinde karşılaştıkları sorunlar tespit edilmiş olup, konu üzerinde değerlendirmeler özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, mainly focused on hte Kahramanmaraş?s Small and Medium Sized enterprise?s of textile and indestry?s existing situation, problems in general and foreign trade problems in detail. As the last part of the study, a survey about problems in foreign trade of Kahramanmaraş textile and ready wear Small and Medium Sized Enterprise addressed and the evaluation of this survey included as summary.