Mezonların kuplaj sabitlerinin pertürbatif olmayan yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the coupling constants of mesons by using non-perturbative methods
  1. Tez No: 423762
  2. Yazar: ENİS YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELŞEN VELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son yıllarda başta CERN‟deki LHC olmak üzere, çok yüksek enerjilerde çarpışma deneyleri gerçekleştirilebilmektedir. ATLAS ve CMS gibi deneylerde yıllardır aranan Higgs parçacığı dâhil olmak üzere gün aşırı yeni keşiflerde bulunulmaktadır. ALICE ve BNL‟deki RHIC deneyleri olmak üzere farklı araştırma grupları yüksek sıcaklıklarda hadronların davranışlarını mercek altına almış durumdalar. Dolayısıyla deney sonuçlarının sağlıklı değerlendirilmesi ve gelecek deneylere yön verilmesi adına, gerek vakumda gerek sonlu sıcaklık ve basınç ortamında hadronların davranışlaırnı irdeleyen kuramsal çalışmalar önem kazanmaktadır. Güçlü etkileşimin doğası gereği, hadronik parametrelerin incelenmesi esnasında pertürbatif olmayan yöntemlerin kullanılması gerekir. KRD toplam kuralları, pertürbatif olmayan yöntemler arasında çok başarılı sonuçlar veren etkili bir yöntemdir. Bu tez çalışmasında, bazı hafif-hafif, ağır-hafif ve ağır-ağır pseudoskaler ve vektör mezonların kuplaj sabitleri vakum ortamında ve sıcaklığa bağlı olarak KRD Toplam Kuralları çerçevesinde incelenmiştir. Toplam Kuralları elde edilirken sonlu sıcaklıklarda Wilson açılımında ortaya çıkan ek operatörler dikkate alınmıştır. Kuplaj sabiti için sıfır sıcaklıkta ve sonlu sıcaklıkta elde edilen sonuçların, literatürdeki sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, high energetic particle collisions are conducted in colliders like LHC at CERN. Almost every day, a new discovery -such as Higgs particle- has been made in experiments as ATLAS and CMS. Some experiments and research groups in ALICE at CERN and RHIC at BNL are focused on behaviours of hadrons at very high temperatures. Hence theoretical studies on hadronic behaviours at vacuum and also at finite temperature and density have a crucial role to understand experimental results and to guide future experiments. The nature of strong interaction requires non-perturbative methods to investigate hadronic parameters. QCD Sum Rules method is one of the most effective and powerful non-perturbative methods to understand the strong force and the QCD theory. In this thesis, the coupling constants of pseudoscalar and vector mesons are investigated in the framework of QCD Sum Rules at vacuum and at finite temperature. While obtaining sum rules, some extra Wilson operators which are fomed at finite temperature are considered. It is seen that the obtained results of the strong coupling constants at vacuum and at finite temperature are consistent with recent studies.