5-bromo-2-metilbenzoksazol ve 2,6-dibromonaftalin moleküllerinin spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of 5-bromo-2-methylbenzoxazole and 2,6-dibromonaphthalene molecular spectroscopic methods
- Tez No: 423785
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK RACİ SERTBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada öncelikle molekül titreşim spektroskopisi, moleküler titreşimler, moleküler enerji için kuramsal hesaplama yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmalarımızın teorik kısmında kullanılan metotlar ve deneysel kısmında kullanılan materyaller incelenmiştir. 5-Bromo-2-metilbenzoksazol (5Br2MBO) ve 2,6-Dibromonaftalin (26diBrN) molekülleri, deneysel ve teorik olarak incelenerek moleküler yapılar ve moleküllere ait titreşim frekansları analiz edilmiştir. Bileşiklerin FT-IR ve FT-Raman spektrumları sırasıyla 4000-400 cm-1 ve 3500-0 cm-1 bölgeleri arasında kaydedildi. Moleküllerin içinde yük transferleri oluşumunu, hesaplanan HOMO ve LUMO enerjileri göstermektedir. DFT modeli yardımıyla moleküllerin şekil, boyut ve elektrostatik potansiyel değerleri ile izoelektron yoğunluk yüzeyinin üç boyutlu bir potansiyel haritası (MESP) çizildi. Moleküllerin FT-IR, FT-Raman ve NMR spektrumu, ilk kez sunulmaktadır. Deneysel UV-spektrumu ile moleküllerin elektronik soğurma spektrumu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
General information was given about methods of the theoretical calculation for especially molecular energy, molecular vibration spectroscopy, and molecular vibration in this study. Also were examined the used method in the theoretical part, the used materials in the experimental part of our study. 5-Bromo-2-methylbenzoxazole (5Br2MBO) and 2,6-Dibromonaphthalene (26diBrN) molecules have been examined experimental and theoretical, the molecular structures and frequencies have been analyzed.In this study, the experimental and theoretical results on the molecular structures of 5-Bromo-2-methylbenzoxazole and 2,6-Dibromonaphthalene are presented. The FT-IR and FT-Raman spectra of molecules have been recorded together for between 4000–400 cm-1and 3500–0 cm-1regions, respectively. The calculated HOMO and LUMO energies show that the charge transfers ocur with in the molecules. DFT using the molecules electronpotential surfaces of the model molecule shapes, sizes, and electrostatic potential values with a three-dimensional map of the surface of the izoelectron molecule density were drawn to the potential (MESP). FT–IR, FT-Raman and NMR spectra of molecules are presented for the first time. Predicted electronic absorption spectrum of molecules was analyzed the experimental UV–visible spectrum.