Yeni imidazo[2,1-b]tiyazol türevlerinin sentezi, karakterizasyonu, analjezik ve antiinflamatuvar aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of analgesic and antiinflammatory activities of new imidazo [2,1-b] thiazole derivatives
- Tez No: 687702
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIZ BİLGİN ERAN, PROF. DR. SERDAR ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Tez çalışmasında, biyolojik olarak aktif benzoksazol grubunu taşıyan ve kloro /bromo/siyano gruplarıyla sonlanan imidazo[2,1-b]tiyazol iskeletinden türetilen yeni karboksamidler ve imidazotiyazol bazlı metil karboksilat türevi sentezlenmiş ve antiinflamatuvar ve analjezik aktiviteleri araştırılmıştır. Bu amaçla 2-aminotiyazol-5-karboksilik asit metil esteri ile trifloroasetikanhidritin reaksiyonundan metil 2-[(trifloroasetil)amino]-1,3-thiazol-5-karboksilat bileşiği (1) elde edilmiştir. Bileşik 1'in sübstitüe anilin türevleri ile reaksiyonundan N-(4-kloro/bromo/siyanofenil)-2-[(trifloroasetil)amino]-1,3-tiyazol-5-karboksamid (2a-c) türevleri elde edilmiş ve bu bileşiklerden koruma gruplarının uzaklaştırılmasıyla Bileşik 3a-c sentezlenmiştir. o-Aminofenol ile ürenin reaksiyonu sonucu 2(3H)-Benzoksazolon (4) elde edilmiştir. Bileşik 4'ün metil iyodür ile N-metilleme reaksiyonundan 3-metilbenzo[d]oksazol-2(3H)-on (5) bileşiğinin sentezi gerçekleşmiştir. 3-Metilbenzo[d]oksazol-2(3H)-on bileşiği ile bromoasetik asitin reaksiyonundan 6-(2-Bromoasetil)-3-metil-2(3H)-benzoksazolon (6) elde edilmiştir. İmidazo[2,1-b]tiyazol (7a-c) türevlerinin sentezi, Bileşik 6 ve Bileşik 3a-c'nin halka kapanma reaksiyonuyla gerçekleşir. Metil 6-(3-metil-2-okso-2,3-dihidro-1,3-benzoksazol-6-il)imidazo[2,1-b][1,3]tiyazol-2-karboksilat (8) bileşiği ise 2-aminotiyazol-5-karboksilik asit metil esteri ile Bileşik 6'nın siklizasyon reaksiyonundan elde edilmiştir. Sentezi gerçekleştirilen bileşiklerin oluşum mekanizmaları tartışılmış ve yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR ESI-MS kütle spektroskopik yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Bileşiklerin biyolojik aktivitesinin tayin edilmesinden önce, RAW264.7 hücre sırasına sitotoksik etkilerinin olup olmadığı MTT testi ile testi ile araştırılmıştır. Antiinflamatuvar aktiviteleri Griess testi ile yürütülmüştür. Analjezik aktivite Prostaglandin E2 ELISA Kiti kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, new carboxamides derived from the imidazo[2,1-b]thiazole skeleton carrying the biologically active benzoxazole group and terminated with polar group such as chloro/bromo/cyano as well as imidazothiazole based methyl carboxylate derivative were synthesized and investigated their antiinflammatory and analgesic activities. For this purpose, methyl 2-[(trifluoroacetyl)amino]-1,3-thiazole-5-carboxylate compound (1) was obtained from the reaction of 2-aminothiazole-5-carboxylic acid methyl ester and trifluoroacetic anhydride. N-(4-chloro/bromo/cyanophenyl)-2-[(trifluoroacetyl)amino]-1,3-thiazole-5 carboxamide (2a-c) derivatives were obtained from the reaction of compound 1 with substituted aniline derivatives and the derivatives (3a-c) were synthesized by removing protecting groups from these compounds 2(3H)-benzoxazolone (4) was obtained from the reaction of 2-aminophenol and urea. N-methylation was performed with the compound 4 which is methyl iodide, and the compound 3-methylbenzo[d]oxazole-2(3H)-one (5) was obtained 6-(2-bromoacetyl)-3-methyl-2(3H)-benzoxazolone (6) was obtained from the reaction of 3-methyl-2-oxo-3H-benzoxazole compound and bromoacetic acid. Imidazo[2,1-b]thiazole (7a-c) derivatives were obtained from the cyclization reaction of compound 6 and compounds (3a-c). Methyl 6-(3-methyl-2-oxo-2,3-dihydro-1,3-benzoxazole-6-yl)imidazo[2,1-b][1,3]thiazole-2-carboxylate (8) was obtained from the cyclization reaction of 2-aminothiazole-5-carboxylic acid methyl ester and compound 6. The formation mechanisms of the compounds were discussed and their structures were verified by IR, 1H-NMR, 13C-NMR, ESI-MS datas. Before determining the biological activity of the synthesized compounds, whether they have cytotoxic effects on the RAW264.7 cell line was investigated by MTT test. Antiinflammatory activities were carried out with the Griess test. Analgesic activity was determined by using the Prostaglandin E2 ELISA Kit.