Yeni bis(aminometildifosfin) ligandları ve metal komplekslerinin sentezi: Katalitik aktivitelerinin incelenmesi
The synthesis of novel bis(aminomethyldiphosphine) ligands and their metal complexes: Investigation of their catalytic activities
  1. Tez No: 423813
  2. Yazar: SEDA KÖŞKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN URUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezde yeni N1,N1,N4,N4-tetrakis((difenilfosfino)metil)-benzen-1,4-diamin (L1), N1,N1,N5,N5-tetrakis((difenilfosfino)metil)naftalin-1,5-diamin (L2), 4,4'-metilbis(N,N-bis((difenilfosfino) metil)anilin) (L3), 1,1 '- (1,3-fenilen) bis (N, N-bis ((difenilfosfino) metil) metanamin) (L4) ligandları ve bu ligantların Pd(II) ve Ru(II) kompleksleri Schlenk tekniği kullanılarak azot atmosferinde sentezlenmiştir. Ligantlar ve kompleksler, 1H, 31P{H}-NMR, FT-IR, TG/DTA ve element analiz (% C, H, N) teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Sentezlenen tüm tetrakis(aminometilfosfin)-Ru(II) komplekslerinin katalitik özellikleri asetofenon türevlerinin transfer hidrojenasyonunda katalizör olarak kullanılmıştır. Tetrakis(aminometilfosfin)-Pd(II) kompleksleri ise Heck karbon-karbon eşleşme reaksiyonlarında katalizör olarak kullanılmıştır. Ru(II) komplekslerinin hepsi, kloro ve bromoasetofenon türevlerinin katalitik transfer hidrojenasyonunda %90-99 dönüşümle aktif katalitik etki göstermiştir. L3-Pd(II) kompleksi, bütilakrilat ve 4-metilbromobenzen arasındaki Heck reaksiyonunda %99 dönüşümle en iyi katalitik aktiviteyi gösteren komplekstir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, The novel N1,N1,N4,N4-tetrakis((diphenylphosphino)methyl)benzene-1,4-diamine, N1,N1,N5,N5-tetrakis((diphenylphosphino)methyl)naphthalene-1,5-diamine, ,4,4'-methylenebis(N,N-bis((diphenylphosphino)methyl)aniline),1,1'-(1,3-phenylene)bis(N,N-bis((diphenylphosphanyl)methyl)methanamine) ligands and their Pd(II) and Ru(II) complexes have been synthesized under a nitrogen atmosphere using Schlenk technique. The ligands and the complexes were characterized using 1H, 31P-NMR, FT-IR, TG/DTA, elemental analysis (C, H, N %). All the synthesized tetrakis(aminomethylphosphine)-Ru(II) complexes were used as catalysts in the transfer hydrogenation of acetophenone derivatives. Besides, Pd(II) complexes of tetrakis(aminomethylphosphine) ligands were used as catalysts in the Heck carbon-carbon coupling reactions. All the Ru(II) complexes showed active catalytic properties with the conversion of 90-99% in the catlyitic transfer hydrogenation of chloro and bromo acetophenone derivatives. L3-Pd(II) complex was the most active catalyst with the conversion of 99% in the Heck coupling reaction of butyl acrylate and 4-methylbromobenzene.