Kahramanmaraş ilinde sanayi sektöründe meydana gelen iş kazaları üzerine bir araştırma
A research on occupational accidents at industry sector in Kahramanmaras province
- Tez No: 423829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İş kazası“Belirli bir zarar veya yaralanmaya yol açan, önceden planlanmamış beklenmedik bir olay”şeklinde ve“çoğu zaman yaralanmalara, makine ve teçhizatın zarara uğramasına veya üretimin bir süre durmasına yol açan olay”olarak tanımlanmıştır. İş güvenliğinin sağlanamaması başta iş kazaları olmak üzere birçok olumsuzluğu beraberinde getirir. İşçiler ölür, yaralanır veya sakatlanır, makineler zarar görür, malzeme ve ekipmanlar kaybedilir. Bu durum sonunda işçi, işveren ve devleti temsil eden çeşitli kurumlar arasında hukuksal sorunların çıkmasına neden olur. Bu çalışmada, Kahramanmaraş'ta yer alan farklı sektörlerde iş kazası geçiren işçilere fiziksel ve çevresel faktörlerden oluşan bir anket uygulaması yapılmıştır. İş kazasının nedenleri ortaya koyulmuş ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler SPSS ortamında değerlendirilerek çapraz tablolar ile analizi yapılmıştır. Gürültünün normalin üzerinde olduğu (%86,2), iş kazası geçirenlerin %82,8'ine iş güvenliği eğitiminin verilmediği, makinalarda koruyucu sistemlerin yer almadığı (%75,9), işletme içerisinde yer alan koruyucu ekipman ve sistemlerin yeterli olmadığı (%93,2), iş kazası geçirenlerin %82,8'inin tekrar aynı iş yerinde çalıştığı ve %93,1'inin hukuksal bir süreç yaşanmadığı tespit edilmiştir. Bu çalışma ile iş kazalarının sebepleri, yapılan ihmaller, işletmelerin yapması gereken düzenlemeler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Occupational accident is defined as“An unexpected unplanned event causing a certain damage or injury”and“any event usually causing injuries, damage in machinery and equipage or halt of production for a while”. Failure in ensuring occupational health brings along many negative situations particularly occupational accidents. Employees become injured or disabled, machines are damaged and materials and equipments are lost. Such a situation eventually leads to occurrence of some legal problems between various institutions representing employee, employer and state. In this study, a survey which has physical and environmental questions about occupational accident have been made on workers in different sectors in Kahramanmaras. It has been evaluated that the reasons of occupational accidents. After the data from survey has been evaulated on SPSS, crosstab have been made. It has been identified that noise was above normal (86,2%), occupational safety education was not given to 82,8% of the workers, there was no protective systems over the machines (75,9%), there was no a legal proceedings (93,1%). With this study, thr reasons of occupational accidents, neglects, some obligatory regulations have been showen.