Bis(aminometildifosfin) ligandı ve Pt(II), Ag(I) komplekslerinin sentezi; antikanserojen aktivitelerinin incelenmesi
Sytnhesis of bis(aminomethyldiphosphine) ligands and their Pt(II), Ag(I) complexes; investigation of anticancer activities
  1. Tez No: 423831
  2. Yazar: MAHMUT İNCESU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN URUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yeni N1,N1,N4,N4-tetrakis((difenilfosfin)metil)-benzen-1,4-diamin(L1), N1,N1,N5,N5 tetrakis((difenilfosfin)metil)naftalin-1,5-diamin (L2), 4,4'-metilbis(N,N-bis((difenilfosfin) metil)anilin) (L3) ligandları ve Pt(II) ve Ag(I) komplekslerinin schlenk tekniği kullanılarak bir azot atmosferi altında sentezlenmiştir. Ligandlar ve komplekslerin 1H, 31P-NMR, FT-IR, TG/DTA, element analizi (% C, H, N), ICP-OES (% Metal), Dönüşümlü Voltametri (CV) ve Fotoluminesans teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Tüm metal kompleksleri HT-29 insan kolon kanseri hücre hattı üzerinde anti-kanser ajanları olarak denenmiştir. HT-29 insan kolon kanseri hücreleri 96 yuvalı plakalar içinde fosfin kompleksleri ile 48 saat etüv de inkübasyona bırakıldı. Pt(II) ve Ag(I) 'in çeşitli konsantrasyonları (10, 25, 50, 100, 250 µM) ile muamele edildi. Cis-platin ilacı (cis-diamminodikloroplatin(II)) ile sentezlenen Pt(II) ve Ag(I) komplekslerinin antiproliferatif faaliyetlerine karşılaştırmak için aynı konsantrasyonlar da gerçekleştirildi. L1, L2, L3 ligandlarından sentezlenen Pt(II) ve Ag(I) metal komplekslerin 100 µM ve daha yüksek konsantrasyonlar da, cis-platin ilacı ile 50 µM konsantrasyonu ile karşılaştırıldığında kanser hücresi çoğalmasının benzer bir engelleme etkisi göstermiştir. L1-Pt(II) ve L3-Ag(I) kompleksleri cis-platin ilacından çok daha fazla etki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The novel N1,N1,N4,N4-tetrakis((diphenylphosphino)methyl)benzene-1,4-diamine (L1), N1,N1,N5,N5-tetrakis((diphenylphosphino)methyl)naphthalene-1,5-diamine (L2), 4,4'-methylenebis(N,N-bis((diphenylphosphino)methyl)aniline) (L3) ligands and their Pt(II) and Ag(I) complexes have been synthesized under a nitrogen atmosphere using Schlenk technique. The ligands and the complexes were characterized using 1H, 31P-NMR, FT-IR, TG/DTA, elemental analysis (C, H, N %), ICP-OES (Metal %), cyclic voltammetry (CV) and photoluminescence techniques. All the complexes were used as anticancer agents on HT-29 human colon cancer cell line. HT-29 human colon cancer cells were treated with various concentrations (10, 25, 50, 100, 250 μM) of Pt(II) and Ag(I) Tetrakisditertiaryaminomethyl phosphines complexes in 96 well plates and incubated for 48 h. Cis-diamminedichloro platinum(II) (cis-platin) drug was tried at the same concentrations in order to compare to antiproliferative activities of the synthesized Pt(II) and Ag(I) complexes. L1-Pt(II) and L3-Pt(II) and Ag(I) complexes of L1, L2, L3 showed the similar inhibition effect of cancer cell proliferation compared to cisplatin drug up to 50 μM concentration, at 100 μM and higher concentrations of L1-Pt(II) and L3-Ag(I) complexes showed much more effect than cis-platin drug.