Gıda başlangıç kültürlerinin antibiyotik direncinin moleküler olarak belirlenmesi
Determination of antibiotic resistance in food starter culture by moleculars methods
- Tez No: 423842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEKTA GEZGİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Laktik asit bakterileri (LAB) fermentatif, fakültatif anaerob, aerotolerant mikroorganizmalardan oluşan geniş bir gruptur. Bu kommensal bakteriler gıda zinciri yoluyla tüketicilerde antibiyotik direnç belirleyicilerinin yayılması için bir vektör olabilmektedirler. Bu sebeple LAB' de antibiyotik direnciyle ilgili çalışmalar son yıllarda önem kazanmıştır. Bu çalışmada, Streptococcus thermophilus (n=68) ve Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (n=5) ve izolatlarının antibiyotik dirençlilikleri fenotipik ve genotipik yöntemlerle araştırılmıştır. LAB izolatlarında en yüksek direnç kanamisin (% 51) antibiyotiğine karşı bulunmuştur. Bu değeri sırasıyla streptomisin (% 11), kloramfenikol (% 10) ve vankomisin (%8) antibiyotikleri izlemektedir. Antibiyotik direnç genlerini araştırmak için yapılan PCR denemeleri sonucunda, aph(3')-IIIa (% 96), blaZ (%80), van (E) (%67) ve str (B) (%36) genleri bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda gıda kökenli bakterilerin bazı antibiyotik direnç genleri açısından rezervuar oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lactic acid bacteria (LAB) are a large group of fermentative, anaerobe facultative, aerotolerant microorganisms. These commensal bacteria may function as vectors for the dissemination of antibiotic resistance (AR) determinants via the food chain to the consumer. Because of this, researchs on antibiotic resistance in LAB has gained more attention in recent years. In this study, Streptococcus thermophilus (n=68) and Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (n=5) species antibiotic resistance of isolates evaluated by phenotypic and genotypic methods. Among the isolated LAB, the most prevalent antibiotic resistance was against the kanamycin (51%), following with streptomycin (11%), chloramphenicol (10%) and vancomycin (8%). Positive amplicons were obtained for resistance genes aph(3')-IIIa (96%), blaZ (80%), van (E) (67%) and str(B) (36%) from isolates. As a result of study, it can be concluded that food borne bacteria may be a reservoir for some antibiotic resistance genes.