Ticari olarak satılan ve ev yapımı fermente süt ürünlerinde bazı eser elementlerin tayini
Some commercially available and homemade fermented milk products determination of trace elements
  1. Tez No: 423843
  2. Yazar: MELTEM KIZILDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BAKIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Edirne'de yaygın olarak tüketilen ticari olarak satılan ve ev yapımı fermente süt ürünlerinde (yoğurt, kefir vb.) bazı eser elementler mikrodalga çözünürleştirme, yaş yakma ve kuru yakma metotları uygulandıktan sonra İndüktif Eşleşmiş Plazma Optik Emisyon Spektrometresi (ICP-OES) ile kantitatif olarak tayin edilmiştir. Bu çalışmada iki amaç özetlenmiştir: birinci amaç, element miktarı açısından bazı elementler tayin ederek kabul edilebilir günlük alım miktarıyla ilişkisine bakılmıştır. İkinci amaç olarak, ev yapımı ve ticari olarak satılan fermente süt ürünlerinin element içerikleri karşılaştırılmıştır. Metodun geçerliliği hem sertifikalı referans süt maddesi ile hem de farklı süt ürünlerinde verim çalışmaları ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work describes the element concentrations in samples of homemade and commercial fermented milk products such as, yogurt and kefir which are widely consumed in Edirne were determined quantitatively by inductively coupled plasma optical emission spectrometry (ICP-OES) after microwave digestion, wet digestion and dry digestion methods. This work presents two goals: i) to determine the nutritional value in terms of elements content, using recommended daily allowance data; ii) to compare elements contents with commercial and homemade fermented milk products. The developed analytical method was validated by using both milk certifield reference materials and recovery experiments over different milk products.