Su yalıtımının yapı maliyetindeki yeri ve uygulanmasının önemi
The rate of the structure cost in water insulation and importance of its implementation
- Tez No: 423853
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA KARTAL, PROF. DR. ADNAN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ülkemizde inşaat faaliyetleri hızla devam etmekte ve şehirlerin silüetleri her geçen gün değişmektedir. Yapı üretim sektöründe amaç en kısa zamanda, en az maliyetle, en kaliteli yapıyı üretmektir. Bu kriterlerde bina üretmek için yapım aşamasında bina ömrü ve dayanıklılığını etkileyen faktörler dikkate alınmalıdır. Su yalıtımı bu faktörlerin başında gelmektedir. Ülkemizin nemli bir iklime sahip olması ve deprem kuşağında yer alması su yalıtım uygulamasının önemini artırmaktadır. Çalışmamızda su yalıtım uygulamasının amacına ve önemine dair açıklamalar yapılmıştır. Suyun bina, çevre ve insan sağlığı açısından önemi anlatılmış ve suyun neden olduğu sorunlar kent ve bina ölçeğinde incelenmiştir. Su yalıtım malzemeleri anlatılarak yapıların hangi noktalarında ne şekilde su yalıtımı yapılması gerektiği detaylarıyla beraber anlatılmıştır. Çalışmanın ana amacı, bina maliyeti içerisinde su yalıtım miktarını bulup bu oranın yapı maliyetindeki yerinin düşük olduğunu hakkında bir çalışma yapıp, can güvenliğimizle doğrudan bağlantılı su yalıtım uygulamasının doğru bir şekilde uygulanmasına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In our country the operations of building is increasingly continuing and the silhouettes of cities are changing day by day. The purpose in the sector of constructional production is to build the best quality construction within the shortest period of time and with the lowest cost. In order to construct buildings conformingto these criteria, the factors affecting the lifetime of building and stability should be taken into account. Waterproofing comes first among these factors. The fact that our country has a humid climate and placed in earthquake zone raises the importance of waterproofing applications In our study, we have made explanations addressing the objective and significance of waterproofing application. The importance of water for building, environment and human health has been handled and the problems caused by water have been scrutinized with the scope of city and building. Describing waterproofing materials, at which points of building and in which way waterproofing needs to be done have been explained in detail. The principal aim of the study is to find the amount of waterproofing within buiding cost, prove that this rate is low in the cost of building and ensure waterproofing application appropriately which is directly related with our life safety.