Bazı Brassicaceae sebzelerinin sindirim enzimleri üzerinde in vitro inhibitör etkilerinin araştırılması
Investigation of in vitro inhibitor effects of some Brassicaceae vegetables on digestive enzymes
- Tez No: 423859
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YAĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Brassicaceae sebzeleri kilo verdirici olarak halk arasında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada Brassicaceae sebzelerinden lahana, brokoli, brüksel lahanası, karnabahar ve alabaştan elde edilen ekstraktların lipaz, α-amilaz, α-glukozidaz ve tripsin sindirim enzimleri ve monoamin oksidaz enzimi üzerinde in vitro inhibisyon aktiviteleri araştırıldı. Ekstraktlar taze sebzelerden çözücü olarak metanol, etanol ve su kullanılarak hazırlandı ve enzim inhibisyon aktiviteleri spektrofotometrik metotlarla belirlendi. % inhibisyon ve IC50 değerleri hesaplandı. Lipaz inhibisyon aktivitesi için; p-nitrofenilpalmitat substratı ve pozitif kontrol olarak orlistat kullanıldı. α-glukozidaz inhibisyon aktivitesinde; p-nitrofenil-α-D-glukopiranosid substratı ve pozitif kontrol olarak akarbozla çalışıldı. α-amilaz inhibisyon aktivite ölçümü nişasta substratıyla gerçekleştirildi, pozitif kontrol olarak akarbozla çalışıldı. Tripsin inhibisyon aktivitesinde, Nα-benzoil-D-L-arginin-p-nitroanilit substratı ve pozitif kontrol olarak fenilmetilsülfoksit kullanıldı. Monoamin oksidaz inhibisyon aktivitesinde ise; tiramin substratı ve pozitif kontrol olarak klorgilinle çalışıldı. Brokoli ekstraktlarının tümünün düşük konsantrasyonlarında bile lipaz inhibisyon aktivitesinin (yaklaşık % 85) orlistattan (yaklaşık % 60) daha yüksek olduğu görüldü. α-glukozidaz inhibisyon aktivitelerinin tüm Brassicaceae sebzeleri için % 50'den düşük olduğu belirlendi. α-amilaz inhibisyonu için anlamlı veri elde edilemezken, alabaş sebzesi için tripsin inhibisyon aktivitelerinin metanol>su>etanol sıralamasında azaldığı gözlendi. Monoamin oksidaz inhibisyonu çalışmasında ekstraktlar için inhibisyon görülmezken, pozitif kontrol olan klorgilin için IC50 değeri 67.1 μg/mL olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Brassicaceae vegetables are widely used as folk remedy to reduce weight. In this study, the extracts obtained some Brassicaceae vegetables including cabbage, broccoli, brussels sprouts, cauliflower and kohlrabi were investigated in terms of the inhibition activities on lipase, α-amylase, α-glucosidase and trypsin digestion enzymes and monoamine oxidase. Plant extracts were prepared from fresh vegetables by using methanol, ethanol and water as solvent. The enzyme inhibition activities were determined by spectrophotometric methods, and inhibition activity (%) and IC50 values were estimated. In lipase inhibition activity assay, p-nitrophenylpalmitate and orlistat were used as substrate and positive control, respectively. In α-glycosidase inhibition activity assay, p-nitrophenyl-α-D-glucopyranoside and acarbose were used. The assays of amylase inhibition activity were carried out with starch and positive control acarbose. Trypsin inhibition assays of extracts were performed by using Nα-Benzoyl-D-L-arginine-p-nitroanilide and phenylmethylsulfoxide, respectively. In monoamine oxidase activity assay, tyramine and chlorgiline were used. The broccoli extracts showed high lipase inhibition activities (85 %) at low concentrations, and these activities were better than that of positive control acarbose (60 %). α-glucosidase inhibition activities were determined to be lower than 50 % for all Brassicaceae vegetables. The significant data couldn't obtain for α-amylase inhibition activities. Trypsin inhibition activities decreased in the range of methanol>water>ethanol for kohlrabi. In monoamine oxidase inhibition assay, any inhibition activity wasn't seen for all extracts, while IC50 value for chlorgyline, positive control, was determined to be 67.1 μg/mL.