A numerical study on P-delta effect in high-rise reinforced concrete buildings subjected to seismic excitation
Sismik harekete maruz yüksek katlı betonarme binalarda P-delta etkisi üzerine nümerik bir çalışma
- Tez No: 423877
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Deprem, rüzgar ve patlama yükleri gibi temel yanal yüklerden kaynaklanan yanal yer değiştirme, çok katlı binaların yapısal tasarımını etkileyen ve P-delta etkisinin dikkate alınmasında önemli rol oynayan bir faktördür. Sunulan çalışmada, yüksek katlı betonarme binaların dinamik tepkisinin, P-delta etkisi de düşünülerek değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için, beş farklı betonarme çerçeveli yapı incelenmiştir. Yapılar 4 açıklıklı ve benzer kat planlarına sahip olmakla birlikte; 10, 15, 20, 25 ve 30 kat olmak üzere farklı yüksekliktedirler. Doğrusal olmayan dinamik analiz tüm çerçeve modelleri için yapılmıştır. Analizlerde, iki durum düşünülmüştür. İlk durumda, P-delta etkisi ihmal edilirken, ikinci durumda ise, bütün binalarda P-delta etkisi dikkate alınmıştır. Dinamik analizlerde, 1979 Imperial Valley, 1987 Superstition-Hills ve 1992 Landers depremlerine ait üç yer hareketi kaydı kullanılmıştır. Araştırmada, sismik tehlike seviyesi, 50 yılda aşılma olasılığı %10 olarak dikkate alınmıştır. Analiz sonuçları P-delta etkisinin daha yüksek katlı olan yapılarda daha belirgin olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kullanılan depremin özelliklerinin P-delta etkisindeki yapıların sismik tepkilerini etkilediği gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
Lateral displacement caused by main lateral loads such as earthquake, wind, and blast loadings is the key factor that controls the structural design of multistorey buildings and plays important roles in P-delta effect consideration. The present study aimed to evaluate the dynamic response of high rise reinforced concrete structures with P-delta effect. For this, five different frame structures were studied. They had four bays and similar floor plans, however, number of storeys varied as 10, 15, 20, 25, and 30. The nonlinear dynamic analysis was performed for all frame models. In the analysis, two cases were adopted. The first one was conducted with ignoring P-delta effect while in the second one, the P-delta effect was introduced for all. Three ground motion records, namely, 1979 Imperial Valley, 1987 Superstition-Hills, and 1992 Landers were utilized in the dynamic analysis. As a seismic hazard level, 10% probability of exceedance in 50-year period was taken into account. The results of the dynamic analysis showed that P-delta effect were more pronounced in the case of the structures having higher storeys. Moreover, the response of the case study structures having P-delta were influenced with the characteristic of the earthquakes used.