A new approach for video watermarking
Video damgalama için yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 423888
  2. Yazar: ALISHER ABDULKHAEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dijital Damgalama veri doğrulama ve sahiplik ispatı gibi alanlarda çok önemli bir role sahiptir. Bu çalışmada Video Damgalama için yeni bir yaklaşım öngörülmüştür. Damgalama parametrelerinin optimizasyonu için Genetik Algoritma kullanılmıştır. Literatürde dijital damgalama ile ilgili birçok yayın mevcut olup, aralarındaki en basit olanı En Az Anlamlı Bit metodudur. En Az Anlamlı Bit algoritmasında, damga ana verinin en az anlamlı bitine gömülmektedir. Her ne kadar LSB metodu video damgalama için en uygun seçim olsa da, bit düzleminin silinmesi, gausyen filtre, medyan filtre gibi ataklara karşı dayanıklı değildir. En uygun bit düzlemi seçimi için Genetik algoritma kullanılmıştır ve sonuç olarak gömülecek olan damga video karelerinin en uygun bit düzlemine (6., 7. veya 8.) gömülmüştür. Böylelikle, olası ataklara karşı dayanıklılığının artırılması öngörülmüştür. Seçim aşamasında damgalanmış video karelerinin Tepe Sinyal Gürültü Oranı (PSNR) ve orijinal damga ile çıkartılan damga arasındaki Normalize Edilmiş Çapraz Korelasyon (NCC) değerlerine göre karar verilmiştir. Deneyler ana video, damga ve Genetik Algoritma parametreleri (populasyon büyüklüğü, iterasyon sayısı, turnuva aralığı) değiştirilerek yapılmıştır. Sonuçlar, sunulan/değiştirilen LSB yönteminin bit düzleminin silinmesine, medyan filtrelemeye ve gausyen filtrelemeye karşı dayanıklı duruma geldiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Digital Watermarking plays a significant role in data authentication and proof of ownership. In this study, a novel approach for Video Watermarking is proposed, in which the Genetic Algorithm is used to optimize the parameters of digital video watermarking scheme. One of the most straightforward watermarking method is LSB (Least Signifiant Bit) in which watermark is embedded into least significant bit of host media. Our work is based on LSB watermarking method. Although, standard LSB watermarking is good choice for data embedding, it is not robust against bit-deletion, gaussian, median filtering attacks. We use genetic algorithm to select the most optimum bit plane during the embedding process and the watermark is embedded into optimum (6th,7th or 8th) bit of host video frames, to overcome above mentioned attacks' degradations. Decision is done with respect to Peak Signal Noise Ratio (PSNR) of watermarked frame and Normalized Cross Correlation (NCC) values of the original and extracted watermark. Experiments are performed for various watermarks, host video, and a set of Genetic Algorithm parameters, such as population size, number of iteration, tournament range. Results suggest that modified LSB watermarking scheme is more robust to bit-plane deletion, gaussian, median filtering and other similar attacks.