Stability of tomato juice enriched with S. platensis
S. platensis ile zenginleştirilmiş domates suyunun dayanıklılığı
  1. Tez No: 423907
  2. Yazar: TAHA EL WALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KAYA, DOÇ. DR. ABUZER ÇELEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmanın amacı, domatesin sağlık yararlarını artırmak için tavsiye edilebilecek S. platensis ilavesi ile zenginleştirilmiş domates suyu oluşturmak ve fiziksel ve kimyasal değişimlerini analiz etmektir. S. platensis konsantrasyonları kuru maddede yüzde 0.0, 0,1, 0,5 ve 1,0 oranlarına ayarlanmıştır. Yüzde 1.0 konsantrasyonda S. platensis içeren hariç, zenginleştirilmiş ve kontrol domates suyunun toplam fiziksel özellikleri arasında çok büyük farklılıklar olmadığı belirlendi (P>0.05). Ancak, renk değerleri S. platensis konsantrasyonu ve saklama zamanına göre önemli ölçüde değiştiği ve konsantrasyon veya saklama zamanına göre yoğunluk arasında önemli bir fark olmadığı gözlendi. Domates suyu örneklerinin pulp sedimantasyon yüzdesi konsantrasyon artışı ile düşük bir oranda artış ve depolama süresine göre azalma gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to form an enriched tomato juice with S. platensis advisable for improving health benefits and to analyze its physical and chemical changes. S. platensis concentrations were adjusted to be 0.0% (control), 0.1%, 0.5% and 1.0% (dry mass) in tomato juice. There weren't statistical differences among enriched and control tomato juice samples with respect to overall physical properties except 1% S. platensis containing sample. The color values, however, changed dramatically with increasing S. platensis concentration but not significantly with respect to storage time (P>0.05). There were no significant differences in density with respect to either concentration or storage time. The sedimentation percentage showed small increase with increasing of S. platensis concentration and small decrease with increasing of storage time.