Evaluation of shear strength properties of modified expanded polystyrene (MEPS) comparing with sand
Termal olarak geliştirilmiş EPS ile kumun kayma direnci özelliklerinin karşılaştırılarak değerlendirilmesi
- Tez No: 423923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÇANAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada EPS atığının geri dönüştürülmesi amacıyla hafif malzeme olarak dere kumu yerine kullanılması çalışılmıştır. Isıl prosese maruz bırakılmış EPS bu çalışma kapsamında kullanılmıştır. Atık EPS 130 oC de 15 dakika fırında bekletilerek EPS başka bir forma dönüştürülerek modifiye olmuş EPS (MEPS) elde edilmiştir. MEPS'in kayma direnci parametreleri üzerindeki etkisi (kohezyon ve içsel sürtünme açısı gibi) bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Bu amaçla, çeşitli sayıda direk kesme deneyleri yapılmıştır. MEPS ve kum aynı gradasyonda ayarlanmış ve birbirleriyle ağırlıkça 2, 4, 6, 8 ve 10 % oranlarında gevşek ve sıkı olarak karıştırılmışlardır. Deney sonuçları, kum ile benzer gradasyonda hazırlanmış MEPS numunlerinin kayma direnci değerleri kumun kayma direnci değerleriyle benzer olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla, MEPS atığının geoteknik uygulamalarda hafif dolgu malzemesi olarak kullanılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study presents the results of the study which influence the use of recycled waste expanded polystyrene foams (EPS), as a lightweight material used with river sand. In this study, thermally modified waste EPS have been used. The waste EPS were put in an oven at 130 oC through 15 min to obtain modified expanded polystyrene (MEPS). The influences of MEPS on shear strength properties such as cohesion and internal friction angle were investigated. For this purpose,several series of Direct Shear tests were carried out. MEPS and sand were prepared at same gradation curve and were mixed with each other at substituation of 2, 4, 6, 8 and 10 % by weight for loose and dense cases. The test results showed that MEPS has a similar behavior comparing with the shear strength of the sand at same gradation. MEPS can be an alternative light weight fill material for geotechnical applications.