Structure preserving model for analysis of transient stability of power system
Güç sisteminin geçici durum kararlılık analizinde yapı koruyucu modeli
- Tez No: 423924
 - Danışmanlar: Prof. Dr. MESUT EROL SEZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yaşar Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
Güç sisteminin geçici durum kararlılık analizinde karşılaşılan önemli bir problem arıza temizlenme süresinin sistem kararlılığına etkisinin belirlenmesidir. Probleminin çözümü için kullanılan klasik yöntem sistemin dinamik modelinin arıza süresince ve arıza temizlendikten sonra bilgisayar aracılığıyla benzetim edilmesidir. Her bir arıza temizleme süresi için ayrı bir benzetim gerekmektedir. Alternatif yöntem olarak, Lyapunov teorisi kullanılarak sonar sistemin arıza sonrası kararlı denge noktası etrafında bir çekim alanı belirlenmesi önerilmiştir. Bu çalışmada bu amaca yönelik bir Lyapunov fonksiyonu oluşturmak için, yapı koruyucu bir sistem modeli incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An important problem in transient stability analysis of interconnected power system is determination of the effect of fault-clearing-time or stability. Classical approach to the problem is to simulate the dynamic model of the system with the help of a computer during the fault and after it is cleared. This, however, requires a different simulation for each clearings time. An alternative approach is to use Lyapunov theory to determine a region of attraction about the stable post-fault equilibrium. In this study, a structure preserving dynamic model that enables construction of a suitable Lyapunov Function.