Amanos dağlarında yetişen Tanacetum cilicicum ve Calamintha nepeta türlerinin uçucu yağ kompozisyonları ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Research on the essential oil composition and biological activities of Tanacetum cilicicum and Calamintha nepeta Amanos mountains
  1. Tez No: 423969
  2. Yazar: CERCİS SALİH DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ULUKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Mikrobiyoloji, Biology, Botany, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
GC/MS analizine göre C. nepeta bitkisinin toprak üstü kısımlarından elde edilen uçucu yağın bileşenlerinin (%), pulegone (43,02) ve menthone (28,09) olduğu, T. cilicicum bitkisinin ise α-pinene (2,95), limonene (3,17), eucalyptol (5,08), camphor (3,53), linalool (7,01), α-terpineol (3,13), borneol (4,21), spathulanol (2,98), sesquisabinene hydrate (6,88), nerolidol (4,90) ve α-muurolol (4,57) olduğu tespit edilmiştir. Uçucu yağ verimi, C. nepeta için % 1, T. cilicicum için % 0,4 olarak bulunmuştur. Antimikrobiyal denemelerde, disk difüzyon testi ile her iki türün uçucu yağları test mikroorganizmalarına, farklı düzeylerde inhibitör etkinlik göstermiştir. C. nepeta ve T. cilicicum uçucu yağlarının Minimal İnhibisyon Konsantrasyon ve Minimal Bakterisidal/Fungisidal Konsantrasyon değerleri (µl/ml) ise sırasıyla şu şekilde olduğu saptanmıştır; B. subtilis (0,39/0,78;0,39/0,78), B. cereus (1,56/50,0;0,78/1,56), S. aureus BAA (5,20/25,0;5,20/6,25), S. aureus 29213 (6,25/6,25;6,25/6,25), E. casseliflavus (5,20/6,25;6,25/12,50), E. faecalis (5,20/12,5;6,25/12,50), E. hormaechei (3,12/6,25;6,25/25,00), E. coli (3,12/3,12;6,25/6,25), P. aeruginosa (6,25/12,5;12,5/50,00), K. pneumoniae (6,25/25,0;10,41/50.00), C. albicans (0,19/0,78;1,56/6,25), C. parapsilosis (0,78/0,78;3,12/12,5). C. nepeta uçucu yağı Lactuca sativa tohumunun çimlenmesi, kök ve gövde gelişimini 0,5 mg/ml'de, Lepidium sativum ve Portulaca oleracea tohumlarını ise 1,0 ve 2,0 mg/ml'de tamamen engellemiştir. T. cilicicum uçucu yağı L. sativa, L. sativum ve P. oleracea tohumunun kök ve gövde gelişimini 1,0 ve 2,0 mg/ml'de tamamen inhibe etmiştir.
Özet (Çeviri)
GC/MS analyses indicated that the essential oils of the aerial parts of C. nepeta had the following major compounds (%); pulegone (43,02), and menthone (28,09), and those of T. cilicicum were mainly α-pinene (2,95), limonene (3,17), eucalyptol (5,08), camphor (3,53), linalool (7,01), α-terpineol (3,13), borneol (4,21), spathulanol (2,98), sesquisabinene hydrate (6,88), nerolidol (4,90), α-muurolol (4,57). Essential oil yield was 1% for C. nepeta and 0,4 % for T. cilicicum. In the antimicrobial assay, the essential oils of both species revealed inhibitory activities on test microorganisms when using the disc diffusion assay. Minimal Inhibitory Concentration and Minimal Bactericidal/ Fungicidal Concentration (µl/ml) values of C. nepeta and T. cilicicum' essential oils were as follows; B. subtilis (0,39/0,78;0,39/0,78), B. cereus (1,56/50,0;0,78/1,56), S. aureus BAA (5,20/25,0;5,20/ 6,25), S. aureus 29213 (6,25/6,25;6,25/6,25), E. casseliflavus (5,20/6,25;6,25/12,50), E. faecalis (5,20/12,5;6,25/12,50), E. hormaechei (3,12/6,25;6,25/ 25,00), E. coli (3,12/3,12;6,25/6,25), P. aeruginosa (6,25/12,5;12,5/50,00), K. pneumoniae (6,25/25,0;10,41/50.00), C. albicans (0,19/0,78;1,56/6,25), C. parapsilosis (0,78/0,78;3,12/12,5), respectively. C. nepeta' essential oil completely inhibited the seed germination, radicle and plumule growth of Lactuca sativa at 0,5 mg/ml and on Lepidium sativum and Portulaca oleracea at 1,0 ve 2,0 mg/ml. The oil of T. cilicicum' inhibited the growth of radicle and plumule of L. sativa, L. sativum and P. oleracea at 1,0 ve 2,0 mg/ml.