Çinko piritionun Oreochromis niloticus (L., 1758) üzerinde histopatolojik etkilerinin araştırılması
Investigation of histopathological effect of zinc pyrithion on tilapia (Oreochromis niloticus L., 1758)
  1. Tez No: 423998
  2. Yazar: GÜLTEN GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Patoloji, Biology, Histology and Embryology, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, bir çinko metal kompleksi olan çinko piritionun (ZnPT) 96 saatlik LC50 değerinin 1/24 (2,5 μg/L) ve 1/12 (5 μg/L)'sinin tilapia (Oreochromis niloticus L., 1758) fingerlinglerine histopatolojik etkileri incelenmiştir. Histopatolojik incelemeler sonucunda, kontrol grubuna ait dokularda ve çinko piritiona maruz kalan balıkların gonad, kalp, böbrek, kas, dalak ve bağırsak dokularında histopatolojik bulguya rastlanmazken, deney grubuna ait balıkların solungaç dokularında epitel ayrılması, ödem, telangiektazi ve hiperplazi; karaciğerde değişen oranlarda pasif hiperemi, hidropik dejenerasyon, lenfosit infiltrasyonu ve yağlı dejenerasyon; deride hiperemi ve safra keselerinde aşırı safra birikimi belirlenmiştir. Bu histopatolojik bulguların çinko piritionun konsantrasyonuna bağlı olarak artış gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, tilapia (Oreochromis niloticus L., 1758) fingerlings exposed to 1/24 (2,5 μg/L) and 1/12 (5 μg/L) of the 96 hour LC50 value of Zinc Pyrithion (ZnPT) effects were investigated histopatologically. Results of histological examination, showed no histopatological findings in the gonad, heart, kidney, muscle, spleen and intestine tissues after subletal ZnPT exposure, however epithelial lifting, edema, telangiectasia and hyperplasia in gill tisue; passive hyperemia, hydropic degeneration, lymphocyte infiltration ve fatty degeneration in liver; hyperemia in skin tissues and excessive bile accumulation in gall bladder were determined. This histopathological findings has been shown to increase depending on the concentration of the zinc pyrithione.