Çevresel kirletici çinko ve bakır piritiyonun (zn/cu pyrıthıone) zebra balıklarında (danio rerio) genotoksik ve oksidatif hasar üzerine etkilerinin belirlenmesi
The genotoxic and oksidative damage effects of environmental pollutant zinc and copper pyrithione on zebra fish (danio rerio)
  1. Tez No: 496891
  2. Yazar: NAGEHAN İPİÇÜRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN SEPİCİ DİNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çinko piritiyon (21 numaralı ürün tipi) ve bakır piritiyon antifoling maddelerdir; canlılarda antibakteriyal ve antifungal etkiler için yaygın kullanılan biyositlerdir. Bu çalışmada, her iki çevresel kirleticinin (Zn/Cu piritiyon) sucul toksisitesi ve insanlar üzerine muhtemel olumsuz etkileri Zebra türü balıklarda toksik maruziyet konsantrasyonunda, DNA/RNA oksidatif hasarı araştırılarak bilime, korunma ve tedavi yöntemlerine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Zebrafish (Danio rerio), omurgalıların gelişimi, ilaç keşfi, küçük molekül taraması, hastalık modelleme ve işlevsel sinirbilimi gibi modern biyomedikal araştırmaların birçok alanı için giderek daha güçlü bir model organizma haline geliyor. Akvaryumda belirli bir süre düzenli beslenmesi planlanan Zebra balıkları çinko veya bakır piritiyona farklı konsantrasyonlarda maruz bırakılarak akut toksik etkileri biyokimyasal ve histopatolojik olarak incelendi. Çalışmada 3-4,5 cm boylarındaki erkek ve dişi zebra balıklar kullanıldı. Balıklarda doku ve DNA hasarı oluşturmak için 0,02 mikrogram/Litre Zn/Cu piritiyon düzeylerinden başlanarak görülen etkilere bağlı olarak faklı dozlarda uygulama yapılması planlandı. İleri oksidasyon protein ürünleri (AOPP), lipid peroksidasyon ürünü (MDA), DNA/RNA oksidatif hasar düzeyleri belirlendi. İstatiksel analizler için SPSS versiyon 20.0 programı kullanıldı. Gruplar arasındaki belirgin farklılıkların tayininde normal dağılımlı değişkenler için t-test, değişkenler arası korelasyon için Spearman analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Zinc pyrithione (product type 21) and copper pyrite antifolating agents; are commonly used biocides for antibacterial and antifungal effects in living organisms. Zinc and copper pyrithione are well known antifouling materials and biocides. In this study, it is aimed to contribute to knowing, protection and treatment methods by investigating DNA/RNA oxidative damage in the toxic exposure concentration of both environmental pollutants (Zn/Cu pyrithione) and possible adverse effects on humans by Zebra species. Zebrafish (Danio rerio ) is becoming a more widely used and increasingly powerful model organism for many fields of modern biomedical research including vertebrate development, small molecule screening for drug discovery, disease modelling, and functional neuroscience. Zebrafish fish, which are planned to be fed regularly for a certain period of time in the aquarium, were exposed to zinc or copper pyrithione at different concentrations, and the acute toxic effects were studied biochemically and histopathologically. Male and female zebrafish, 3-4.5 cm long, were used in the study. It was planned to apply the fish at different doses depending on the effects starting from 0.02 microgram/L of Zn/Cu pyrite levels to produce tissue and DNA damage in the fish. Advanced oxidative protein products (AOPP), lipid peroxidation products (MDA), DNA/RNA oxidative damage tests were applied. SPSS version 20.0 program was used for statistical analysis. Spearman analysis was used to determine the significant differences between the groups, t-test for normal variance variables and correlation between variables.