Zinc pyrithione'un iki tür tatlı su bivalvi üzerine ekotoksikolojik etkileri
Ecotoxicological effects of zinc pyrithione on two feshwater bivalve species
- Tez No: 568470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN AŞKIM GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Biofouling, sucul ortamlardaki yapay yüzeylerde bakteriler, algler ve midyeler gibi canlı birikmesi sonucunda gerçekleşen bir olaydır. Bunların birikmesini engellemek için antifouling biositler kullanılır. Tribütiltin (TBT), 1960'larda antifouling bileşik olarak geliştirilmiş ancak sucul canlılar üzerinde etkisinin yüksek olması sebebiyle kullanımına kısıtlama ve yasaklar getirilmiştir. TBT'ye alternatif olarak daha az toksik antifouling boyalar geliştirlimiştir. Bu alternatiflerden biri çinko piritiyondur. Bu çalışmada, iki tür tatlısu midyesi (Dreissena polymorpha, Unio mancus eucirrus) üzerinde çinko piritiyonun ekotoksikolojik etkileri araştırılmıştır. Dreissena polymorpha türünde akut toksisite değeri, LC50 24 saatte 30,30 µg/L, 48 saatte 23,63 µg/L ve 72 saatte 11,46 µg/L bulunmuştur. Unio mancus eucirrus türünde yapılan subletal testlerde 5 µg/L çinko piritiyona 96 saat süreyle maruz kalan bireylerde total hemosit sayımı deney grubunda kontrol grubuna göre 2,27 kat artmış olduğu tespit edilmiştir (p < 0,001). Solungaç ve sindirim bezlerinde MDA (solungaç p < 0,05; sindirim bezi p < 0,05), GSH (solungaç p < 0,01; sindirim bezi p < 0,05) ve total protein (solungaç p > 0,05; sindirim bezi p > 0,05) seviyeleri deney gruplarında manidar düzeyde arttığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak çinko piritiyonun Dreissena polymorpha türünde akut toksik değerlerinin yüksek olduğu, Unio mancus eucirrus türünde ise subletal toksik etkilerinin yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biofouling is a process of bacteria, algae and mussels adhering to artificial surfaces in aquatic media. Antifouling biocides are used to prevent their accumulation. Tributyltin (TBT) has been developed as antifouling agent during the 1960s, however restrictions and finally ban was enforced due to high impact on aquatic organisms. Less toxic antifouling paints have been developed as alternatives to TBT. Zinc pyrithione is one of these alternatives. Ecotoxicologic effects of zinc pyrtihione has been studied on two freshwater mussel species (Dreissena polymorpha, Unio mancus eucirrus) in the present investigation. Acute 24, 48 and 72 h LC50 values to Dreissena polymorpha have been found as 30,30; 23,63 and 11,5 µg/L, respectively. Unio mancus eucirrus species were exposed to 5 µg/L sub-lethal zinc pyrithione for 96 h and total hemocyte counts were found to increase 2.27 fold with respect to controls (p < 0.001). Exposed group (experimental group) MDA (gill p < 0.05; digestive gland p < 0.05), GSH (gill p < 0.01; digestive gland p < 0.05) and total protein (gill p > 0,05; digestive gland p > 0,05) levels increased significantly in gill and digestive gland tissues when compared to control group. In conclusion, zinc pyrithione has acute toxicity to Dreissena polymorpha and also toxic at acute sub-lethal exposure to Unio mancus eucirrus.