Karbondioksit soğutkanlı buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimi deney seti tasarımı
Vapor compression refrigeration cycle test set for carbondioxide refrigerant
  1. Tez No: 424014
  2. Yazar: CİHAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE BERRİN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bilindiği üzere insanlar ihtiyaçlarını daha kolay karşılamak amacıyla sürekli yeni teknolojiler geliştirmekte ve böylelikle soğutma ve iklimlendirme alanında başta gıdaların korunup, raf ömürlerinin uzatılması, yaşam konforunun arttırılması ve ürünlerin daha sağlıklı şartlarda korunması amaçlanmaktadır. Bu ihtiyaçların tetiklediği teknolojik gelişmelerin sonucunda soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılan soğutucu akışkanların atmosferin üst stratosfer katmanında oluşan ozon tabakasını deldiği ve küresel ısınmaya sebep olduğu belirlenmiştir. İnsanlar ve çevre için oldukça önemli olan bu konularda yapılan araştırmalara katkıda bulunmak amacıyla günümüzde soğutucu akışkanlar üzerine oldukça yoğun araştırmalar yapılmakta ve mevcutta kullanılan ve ozon tahrip etme potansiyelleri oldukça fazla olan CFC (kloroflorokarbon) grubu soğutucu akışkanlara alternatif soğutucu akışkanlar geliştirilmektedir. Bu çalışmanın amacı soğutucu akışkan olarak karbondioksitin kullanıldığı, ağırlıklı olarak transkritik çevrim olmak üzere farklı çevrim tiplerine hitap edebilecek, farklı çevrim ekipmanları için uygun tipte bir deney seti tasarımının ihtiva etmesi gereken özelliklerin belirtilmesi, oluşturulan bu deney seti için ölçüm ekipmanları, sınırlamalar ve geliştirmelerin sunulması ve farklı çevrim tipleri, çalışma koşuları için seçilebilecek ekipmanların belirlenmesi ve bu ekipmanların incelenmesidir. Çalışmada literatürde sunulan bir makaleden yola çıkılarak hareket edilmiş, bu deney seti üzerinden hareketle ekipmanlar ve özellikleri hakkında bilgi verilmiş ve ticari olarak ulaşılabilir ürünler hakkında araştırmalar yapılmıştır. Çalışmada, ilgili sahada çalışan ve çalışmaya başlayacak olan araştırmacıların yararlanabileceği bir kaynak hazırlanılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is known, humans continuously develop new technologies in order to fulfill their needs easier and thus in refrigeration and air conditioning field they intended to reserving foods primarily and extending the shelf life, improving the living comfort and protect the products in more healthy conditions. As the results of technological developments triggered by these needs, it is determined that refrigerants which used in refrigeration and air conditioning systems caused a global warming and a ream on ozone layer which placed on the upper stratosphere of atmosphere. In order to contribute these researches on these topics which are quite important for humans and environment, nowadays many researches made on refrigerants and many alternative refrigerants developing in despite of chlorofluorocarbons which have high ozone depletion potential. The aim of this research is to determine specifications of test set for various cycles and various suitable cycle equipments which uses carbon dioxide as a refrigerant and addresses different cycle types, mainly to the transcritical cycle. Other objective of this research is to present measuring equipments, restrictions and improvements for developed test set and the selection of equipments for various cycle types and investigating of these equipments .This research is based on an article and in motion of this research information given of equipments and their specifications and researches made on commercially available products. In this work, it is aimed that to prepare a context for the researchers and future researchers who goes to start research on this field.