Tornalama işleminde kesici uç malzemesinin tırlama titreşimlerine etkisinin analizi
The analysis of the effect of cutting tools material to chatter vibrations in turning operations
  1. Tez No: 424015
  2. Yazar: FATİH GÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAN ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, torna tezgâhında farklı çalışma şartları ve malzemeler kullanılarak tırlamasız kararlı kesme derinlikleri araştırılmıştır. Deneylerde farklı devir sayıları, iş parçaları (Ç-1010, Ç-1050, Al-7075) ve takım sarkma boyları kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen kararlı kesme derinlikleri daha önce TiC kesici uçlarla elde edilen kararlı kesme derinlikleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca seramik kesici uç ile yapılan deneysel çalışma şartları için istatistiksel optimizasyon çalışması yapılmıştır. Devir sayısının, iş parçasının akma mukavemetinin ve takım sarkma boyunun düşmesiyle kararlı kesme derinliklerinin arttığı görülmüştür. Seramik kesici uçlarda kararlı kesme derinlikleri TiC kesici uçlara göre daha yüksek olmuş ve tırlama titreşimleri önlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the stable cutting depths, without chatter vibrations, have been investigated at different conditions on turning machine using various materials. First of all in the experiments, various materials (Exp: AISI-1010, AISI-1050, Al-7075) have been used on several revolutions and several tool overhang lengths. Ceramic inserts have been used during the experiments. The stable cutting depths that had been obtained after the experiments have been compared with the stable cutting depths with using TiC inserts that had been obtained before. After, statistical optimization study has been also performed for the experiments conditions using ceramic inserts. At the end of the experiments, it has been shown to increase the stable cutting depth in spite of decreasing of revolutions, material yield strength and tool overhang length. As a result, the stable cutting depths with ceramic inserts are higher than the depths with TiC inserts and, chatter vibration has been prevented.