Lapseki yöresindeki seraların durumlarının ve geliştirme olanaklarının belirlenmesi üzerine bir araştırma.
A Research on determination greenhouses conditions and development posibilities in Lapseki region
  1. Tez No: 47599
  2. Yazar: FATMANUR EMRE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET NEDİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Lapseki ilçesi kırsal alanında sera işletmelerini kap sayan bu araştırma 1994 yılı Mart - Eylül ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda bölgedeki sebze üretimi yapan seraların sera iskelet yapı elemanları, sera örtü ele manları, sera boyutları, yerleşim düzenleri, serada ısıtma, havalandırma ve sulama yöntem ve özellikleri gibi bazı teknik özelliklerin incelenmesi esas alınmıştır. Sebzelerin yetişme, gelişme ve büyümeleri için çevre ko şullarının uygun olmadığı mevsimlerde, sebze yetiştiriciliği ancak bu bitkilerin en iyi şekilde gelişmesi için uygun koşulların yaratıldığı seralarda sağlanabilir. Seralarda bit kilerin ekonomik olarak yetiştirilmesi ve en iyi şekilde ge lişmesi için uygun ısı, nem, hava ve ışık gibi etmenler, en az yatırım ve işgücü ile saglanabi lmel idir. Araştırma bölgesindeki sebze üretim seralarında, yapı elemanları ahşap ve demirdendir. Profil dizaynı, yapı eleman larında boru şeklindedir.Seralarda örtü malzemesi ise plastik örtüdür. Sera yapı elemanlarından ahşap olanları çivi ile, demir olanları ise vida ile bağlanmıştır. Bölgede yer alan seraların boyutları işletmenin büyüklü ğüne, yetiştirilen bitki türüne ve ekonomik duruma bağlı ola rak değişmektedir. VIIIKüçük' bir işletmenin sera taban alanı 300 metrekaredir. Ancak 500 metrekare taban alanı bulunan seralar da bölgede yer al maktadır. Bölgedeki seraların uzunlukları da 25 - 65 metre arasındadır. Bu seraların genişlikleri de 6 - 9 metre arasın dadır. Sera yüksekliği ise, mahyadan itibaren 3 - k metredir. Bölgede yer alan sera isletmecileri teknik bilgilerden yoksun olduğu için seraların kurulması ve is let i lmes indeki hatalar sürüp gitmektedir. Sera kurmak isteyenler, komşusundan gördüğünü uygulamakta ve bilgisizlik nedeniyle hata ve eksik likler gideri lememektedir.Sera yapımında yapılan hatalar, is tenilen verimin elde edilmesini engellediği için seracılıkta yapılan hatalar üreticiye pahalıya mal olmaktadır. Bilgisizlikten kaynaklanan bu masraflar yüzünden çiftçi cesaretini kaybetmekte ve seracılığın çok pahalı ve masraf isteyen bir is olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle çiftçi en yakın zamanda teknik olarak bilinç lendirilmen ve teşvik edilmelidir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research about the greenhouses administration in Lapseki country district is realized between the month of March and September 1 994. The purpose of the research were the greenhouses in this section which products vegetables, the greenhouses skeleton buildings elements, the greenhouses cover elements, the greenhouses dimension, place orders, the heating, ventilation and watering methods and special features and the examine of some technical special features were the fundamental principles. At seasons where the growth development and rese of the vegetables the environment conditions are not appropriated it is only possible to grow plants if there are created fitting conditions in the greenhouses. We must make sure that the plants in the greenhouses can be growth economical and work for their appropriate heat, moisture, air and light. The building elements from the greehouses are out of wooden and iron at the research region where the vegetables are producted. The profile desingn at the building elements have got a pipe formal. The material of the greenhouses are out of plastic covers.The greenhouses building elements out of wooden are connected with screweds. The dimension of the greenhouses at this region changes because of the size of the management, the kid of plant and economical state. The roller area of a small management is 300 m. Barely there are greenhouses which have a roller area of 500 m. The length of the greenhouses at this region is about 25 - 65 m. The wideniss of the greenhouses are between 6-9 m. The height of the greenhouses which are in Lapseki side is over 3 - k m. and the voice height is in eluded too. The greenhouses managements at this region don't have any technical in formation so the mistakes what they do during the foundation of the greenhouses continue. People who wants to establish a greenhouses makes the same as their neighbour and because of this can the mistakes and the lackings of them don't be corrected. But the mistakes which are done during the greenhouses foundations causes for the productors too much money and they couldn't produce the amount what they want. Because of knowledgeness the expenses are very high and the farmers lose their courage and they think that greenhouses are too expensive and the expenses are high. XI