Çanakkale kıyılarında galsama ağlarına yakalanan bazı önemli balık türlerinin seçiciliği
Gill net selectivity for some important fish species on the cost of Canakkale
- Tez No: 424098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale kıyılarında kupes (Boops boops Linnaeus, 1758) avcılığında yaygın olarak kullanılan uzatma ağlarına yakalanan bazı önemli balık türlerinin seçiciliğini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla, 20, 22, 23, 25 mm göz genişliğinde, 100 göz derinliğinde deneme ağları yapılmıştır. Denemeler Mart 2008 - Şubat 2010 tarihleri arasında 8 adet istasyonda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada deneme ağları voli yöntemi ile kullanılmıştır. Seçiciliğinin belirlenmesinde SELECT (Share Each Lengthclass Catch Total) metot kullanılmıştır. Denemeler sonucunda, dört türe ait seçicilik parametreleri çıkarılmıştır. Melanur (Oblada melanura Linnaeus, 1758), Karagöz (Diplodus vulgaris Geoffroy Saint-Hilaire, 1817) ve Isparoz (Diplodus annularis Linnaeus, 1758) için log-normal, istavrit (Trachurus meditterraneus Steindachner, 1868) için normal-sacale model en iyi sonucu vermiştir. Bu modellere göre balıkların seçicilik parametreleri hesaplanmıştır. 20 mm, 22 mm, 23 mm, 25 mm, göz genişliğine sahip ağlarda optimum yakalama boyları sırası ile melanur balığı için 15.3 cm, 16.83 cm, 17.59 cm, 19.12 cm; istavrit için 32.72 cm, 35.99 cm, 37.63 cm, 40.09 cm; karagöz için 5.6 cm, 6.12 cm, 6.4 cm, 6.95 cm ve ısparoz için 11.15 cm, 12.27 cm, 12.83 cm, 13.94 cm olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, Çanakkale kıyılarında uygulanacak voli avcılığında kullanılan sade ağların 23 mm göz genişliği ve daha büyük göz genişliğine sahip olmaları balık stoklarının devamlılığı açısından önemli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the selectivity of same important fish species caught by the gill nets widely used for catching bogue (Boops boops Linnaeus, 1758) in Çanakkale coasts. Fort his purpose, testing nets were made that have 20, 22, 23, 25 mm mesh size and 100 mesh depth verticaly. of . The study were carried out between March 2008-February 2010 and in eight sampling area. In the trial, the nets were used by drive-in fishery method. For determining of selectivity of nets, it was used SELECT (Share Each Lengthclass Catch Total) method. In the study, the selectivty parameters of the gill nets were estimated for four species. Log-normal model for Saddled seabream (Oblada melanura Linnaeus, 1758), Common two-banded seabream (Diplodus vulgaris Geoffroy Saint-Hilaire, 1817) and Annular seabream (Diplodus annularis Linnaeus, 1758) and normal-scale model for Jack mackerel (Trachurus meditterraneus Steindachner, 1868) gave the best fit. Selectivity parameters of fishes were calculated acoording to these models. Modal lenghts were estimated as, in order, for Saddled seabream is 15.3 cm, 16.83 cm, 17.59 cm, 19.12 cm; Jack mackerel 32.72 cm, 35.99 cm, 37.63 cm, 40.09 cm; Common two-banded seabream 5.6 cm, 6.12 cm, 6.4 cm, 6.95 cm and Annular seabream 11.15 cm, 12.27 cm, 12.83 cm, 13.94 cm. In conclusion, in this fishing method that will be done near the shores of Çanakkale, it was found that mesh size should be 23 mm and above for fish stocks sustainability.