Humik asit katkılı yemlerle beslenen levrek (Dicentrarchus labrax) balığında Amyloodinium sp. enfestasyonunun yaşama oranı ve bazı kan parametrelerine etkisi
Effects on survival rate and some blood parameters of Amyloodinium sp. infestation at the sea bass (Dicentrarchus labrax) fed by humic acid added diets
- Tez No: 424097
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, farklı oranlardaki humik asit içeren yemlerle beslenen yavru levrek (Dicentrarchus labrax) balığının Amyloodinium sp. ile enfeste olması sonucu balıklarda yaşama oranları, histolojik olarak solungaçlar üzerindeki etkisi ve kan parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemede kapalı devre sistemde tutulan 5 ve ayrı su sisteminde tutulan humik asit içermeyen yemle beslenen olmak üzere toplam 6 deneme grubu oluşturulmuştur. Araştırma humik asitli yemle besleme ve Amyloodinium sp. enfestasyonlu dönem olmak üzere iki aşamalı yürütülmüştür. Denemede, levrek yavruları ticari levrek yemine % 0.0, % 0.25, % 0.50, % 0.75 ve % 1.50 oranlarında humik asit eklenerek hazırlanan deneme yemleriyle iki hafta süreyle beslenmiştir. 15. gün balıklar tartıldıktan sonra yetiştiricilik sisteminde su değişiminde ortama Amyloodinium sp. dinosporları içeren su ilave edilmiştir. 5 gün süren ikinci aşamada her tankta balıkların ölüm oranları izlenmiş, hayatta kalan balıklardan kan ve solungaç dokusu örnekleri alınmıştır. Deneme sonunda alınan balık örneklerinde gruplar arasında RBC değerleri faklılık göstermezken Hct ve hemoglobin değerleri enfeste olmayan kontrol ve % 0.50 humik asit (HA) içeren grupta istatistiksel olarak artış göstermiştir (p0.05). TBARS değerleri % 1.50 HA içeren grubun solungaçlarında artarken; % 0.50 HA içeren grubun karaciğerlerinde düşüş göstermiştir. GSH değerlerinde ise % 0.75 HA içeren grubun solungaçlarında ve % 0.25 HA içeren grubun karaciğerlerinde azaldığı gözlenmiştir. Gruplarda ölüm oranları, % 0.25 ve % 0.50 HA içeren gruplara göre enfeste kontrol ve % 1.50 HA içeren gruplarda önemli oranda yüksek çıkmıştır. Solungaç histolojisinden alınan sonuçlara göre enfeste olan tüm deneme gruplarında hemoraji, hipertrofi, epiteliyal erozyon, epiteliyal hiperplazi ve sekonder lamel füzyonu gibi etkiler görülmesine rağmen, % 0.50 HA içeren grupta diğer gruplara göre solungaç filamentlerinde iyileşme gözlenmiştir. Elde edilen kan, bağışıklık ve solungaç histoloji parametrelerine göre % 0.25 ve % 0.50 HA içeren yemlerle iki hafta beslenen grupta diğer gruplara oranla daha olumlu etkiler gözlenmiştir. Sonuç olarak, % 0.25 ve % 0.50 gibi düşük dozda humik asit eklenen yemlerin yavru levrek balıklarının bağışıklık sistemini geliştirdiği ve yaşama oranını artırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of different rates of dietary humic acid on survival rates, histological frame of gills and blood parameters of Amyloodinium sp. infected fish fry of seabass (Dicentrarchus labrax) were investigated. In the trials, seabass fries were fed on prepared diets that added different levels of humic acid such as 0.0 %, 0.25 %, 0.50 %, 0.75 % and 1.50 % into commercial diets for a period of 14 days. Experimental design was consisted of six groups having five groups in recirculated system and a control group unattached to the system that had no humic acid diet. On the 15th day, after the fish were weighed Amyloodinium sp. dinospores were added to the recirculating system during the daily change of water. In the second part of the trial which has taken for five days, survival rate was monitored in all groups. Blood and gill flament samples of survived fish were taken for the analysis at the end of the experiment.