Çanakkale sulu koşullarında bazı şeker sorgum çeşitlerinin yeşil ot ve biyoenerji verimlerinin belirlenmesi
The determinng of green herbage and bioenergy yield of some sweet sorghum cultivars grown in Canakkale irrigated conditions
  1. Tez No: 424100
  2. Yazar: SELİN EZGİ YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Enerji ihtiyacını karşıladığımız fosil yakıtların ileride biteceğini, fosil yakıt kullanımının çevreye olan zararını ve fosil yakıtın dışa bağımlılığı artırdığı hesap edilirse, alternatif biyoenerji kaynaklarının geliştirilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu araştırma bazı şeker sorgum çeşitlerinin yeşil ot ve biyoenerji verimlerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Deneme, Çanakkale sulu koşullarında 2013 yılı ana ürün yetiştirme sezonunda Ticaret Borsası yanında bulunan 1.sınıf tarım arazisinde tesadüf parselleri deneme planına göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada her bir parsel 70 cm aralıklı 5 m uzunluğunda 4 ekim sırasından oluşmuştur. Araştırmada Top76, DALE, M81-E, THEİS, PHS, ve URJA olmak üzere 6 farklı şeker sorgum çeşidi ve bir de YEREL popülasyon kullanılmıştır. Araştırmada şeker sorgum çeşitlerinden oldukça yüksek yeşil ot verimi elde edilmiştir. En düşük yeşil ot verimi 7499.5 kg/da ile YEREL popülasyondan, en yüksek yeşil ot verimi ise 15213.8 kg/da ile URJA çeşidinden alınmıştır. Biyoenerji verimleri ise bitkinin şeker içeriğinin bir sonucu olup, çeşitlerin şeker verimleri karşılaştırıldığında en düşük şeker verimi, yeşil ot veriminde de en düşük değere sahip olan YEREL popülasyondan 188.9 kg/da, en yüksek şeker verimi ise M81-E çeşidinden 547.3 kg/da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A need for development of alternative bioenergy sources becomes appearent considering the fast depletion of global fossil fuel stocks, coupled with their harmful effects on the environment as well as national economy due to our dependence on foreign suppliers. This research was carried out to determine the yields of some sugar sorghum types for their roughage and bioenergy. The field trial was conducted in 2013 summer cropping season under the irrigated conditions of Çanakkale and used a completely randomized design with 4 replicates. The plots were located on Class I agricultural soil located by Çanakkale Commodity Exchange and consisted of 4 planting rows 5 m long and spaced 70 cm. Six different cultivars of sugar sorghum were used (Top76, DALE, M81-E, THEİS, PHS and URJA) along with a local population (YEREL) a plant material. The cultivars yielded high levels of performance for green herbage. The lowest yield was obtained from the local population with 7499.5 kg and the highest yield was from URJA with 15213.8 kg. Bioenergy yield was a product of plant's sugar content and ranged between 188.9-547.3 kg, obtained from the local population and M81-E, respectively.