İkinci ürün olarak yetiştirlen mısırda ekim zamanın verim ve verim unsurlarına etkisi
The effect of planting date on yield and yield components of second crop maize
- Tez No: 238546
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Dardanos Araştırma ve Uygulama Birimi'nde 2 yıl süre ile yürütülmüştür. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulmuş ve 2 adet silajlık hibrit mısır çeşidi (H-2547, 33V15) kullanılmıştır. Araştırmanın amacı, Çanakkale sulu koşullarında ikinci ürün mısır yetiştiriciliğinde ekim zamanının tane ve yeşil ot verimi ile bazı verim unsurlarına etkilerinin belirlenmesidir. Araştırmada kullanılan çeşitlerin bitkisel özellikleri ile ilgili olarak; bitki boyu, koçan yüksekliği, koçan ağırlığı, koçanda sıra sayısı, sırada tane sayısı, koçan çapı, koçan boyu, tane verimi, tek koçanda tane ağırlığı, yeşil ot verimi, koçan oranı, sap oranı ve yaprak oranı ile ilgili gözlemler alınmıştır. Kalite özellikleri ile ilgili olarak ise bin tane ağırlığı, kuru madde oranı, ham protein oranı, kül oranı, ADF (Asit Ortamda Çözünen Lifli Madde Oranı) ve NDF (Nötr Ortamda Çözünen Lifli Madde Oranı) oranları hakkında ölçümler yapılmıştır.Gözlemlenen özelliklerin çoğu, deneme faktörlerinden önemli derecede etkilenmiştir. Bitkisel özellikler ve kalite özellikleri dikkate alınırsa 33V15 çeşidinin silajlık olarak kullanılabilecek verimli bir çeşit olduğu belirlenmiştir. Ekim zamanları, gözlemlenen özelliklere yıllara göre farklı şekilde etki etmiştir. Tane ve yeşil ot verimini artırmak amacıyla geç ekimlerin, silaj kalite özelliklerinin yükseltilmesi için ise erken ekimlerin tercih edilmesi gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out at Dardanos Research and Practice Unit, Agriculture Faculty of Çanakkale Onsekiz Mart University. The field trial was assembled as a split plats desing with four replicates and used two maize hybrids. The objective of this study was to determine the effect of planting date on grain/forage yield and some yield components in second crop maize cultivation in Çanakkale. Data were collectool on plant height, ear height, ear weight, row number per ear, kernel number per row, ear diameter, ear lenght, kernel yield, kernel weight per ear, forage yield, ear ratio, stem ratio and leaf ratio. In terms of quality traits, measurements were made on thousand kernel weight, dry matter ratio, crude protein ratio, ash ratio, ADF( Acid Detergent Fiber) and NDF (Neutral Detergent Fiber) traits.The results indicated that most of the observed traits were affected by the treatments. When the plant and quality traits were considered, it was determined that 33V15 cultivar is a high yielding cultivar and suitable for silage. Delaying in planting time have influenced on the observed traits depending on climate conditions in differrent years. It was understood that late planting dates must be prefered for kernel and forage yield while early sowing would be prefered for increasing of silage quality characteristics.