Farklı konserve gıdalarda bisfenol A (BPA), bisfenol A diglisidil eter (BADGE) ve türevlerinin belirlenmesi
Determination of bisphenol A (BPA), bisphenol A diglycidyl ether (BADGE) and its derivates in different canned foods
  1. Tez No: 424101
  2. Yazar: ORHAN TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada farklı konserve gıdalarda BPA, BADGE ve türevlerinin miktarının eş zamanlı belirlenmesine olanak sağlayan bir metot geliştirilmiş ve bu metodun kapsamlı tek laboratuvar validasyonu yapılmıştır. Valide edilen metot ile 111 adet gıda örneğinde BPA, BADGE ve türevlerinin analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda; örneklerin 86 adedinde BPA (en yüksek değer 0.393 mg/kg ile siyah zeytinde), 17 adedinde BADGE (en yüksek değer 0.062 mg/kg ile ton balığında), 91 adedinde BADGE.2H2O (en yüksek değer 1.182 mg/kg ile ton balığında), 77 adedinde BADGE.HCl.H2O (en yüksek değer 0.147 mg/kg ile uskumru balığında), sadece bir biber dolma örneğinde 0.028 mg/kg seviyesinde BADGE.H2O, 48 adedinde BADGE.2HCl (en yüksek değer 0.118 mg/kg ile yaprak sarmada), 6 adedinde BADGE.HCl (en yüksek değer 0.161 mg/kg ile nohutta) tespit edilmiştir. Ayrıca bu örneklerin pH, asitlik, tuz ve toplam yağ analizleri yapılarak bu sonuçlar ile analitlerin sonuçları arasındaki ilişki istatistiksel yöntemlerle incelenmiştir. Bu istatistiksel incelemeler sonucunda, kontrol altında olmayan bir çok değişkenden dolayı istatistiksel açıdan güvenilir sonuçlara ulaşılamamıştır. Yine, örneklerde tespit edilen BADGE değerlerinin doğrulanması amacıyla BADGE'nin degredasyonu simule edilmiştir. BADGE'nin degredasyon simülasyonu, analiz edilen numuneleri temsil etmek üzere; %1 NaCl (pH:4), %1 NaCl (pH:6), %5 NaCl (pH:4), %5 NaCl (pH:6) ve zeytinyağı simulantları kullanılarak, 25C ve 120C olmak üzere iki farklı grupta yürütülerek gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a method to analyze BPA, BADGE and its derivatives in different canned foods on the same time, has been developed and comprehensively internally validated. 111 food samples were analyzed for BPA, BADGE and its derivatives by using this validated method. BPA was found in 86 samples (with the highest value of 0.393 mg/kg in black olive), BADGE was found in 17 samples (with the highest value of 0.062 mg/kg in canned tuna fish), BADGE.H2O was found in 91 samples (with the highest value of 1.182 mg/kg in canned tuna fish), BADGE.HCl.H2O was found in 77 samples (with the highest value of 0.147 mg/kg in mackerel), BADGE.H2O was detected in one stuffed green pepper sample (0.028 mg/kg), BADGE.2HCl was found in 48 samples (with the highest value of 0.118 mg/kg in stuffed grape-leaves) , BADGE.HCl was found in 6 samples (with the highest value of 0.161 mg/kg in chickpea). In addition; pH, acidity, salinity and total fat analysis were also performed and the relation between the results of these analyses and the results of the analytes were statistically investigated. Reliable results could not be achieved because of some uncontrollable variables. And also in order to verify the values of BADGE determined in samples, BADGE degradation has been simulated. To represent the BADGE in analyzed samples, degradation simulation was performed in 1% NaCl (pH:4), 1% NaCl (pH:6), 5% NaCl (pH:4), 5% NaCl (pH:6) and olive oil simulants, through two different groups stored at the temperatures of 25C and 120C.