σ-asal halkalarda σ-Lie idealler
σ-Lie ideals in σ-prime rings
  1. Tez No: 424110
  2. Yazar: SEMRA MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN DALGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Halka Teoride, bir halkanın değişmeli olup olmadığını araştırmak için birçok çalışma yapılmıştır. Bunlardan bazıları türevli halkalarda yapılan çalışmalardır. Özellikle bir halkanın değişmeli olup olmadığı halkanın idealleri, tek-yanlı idealleri, Lie idealleri, türev ve polinom özdeşliği yardımıyla ele alınmıştır. Bu tez, σ-Lie idealler ve σ-kare kapalı Lie idealler yardımıyla halkanın değişmeli olup olmadığı incelenerek türevli halkalar hakkında genelleştirme yapabilmek amacıyla hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra genelleştirilmiş yarı türevler ve genelleştirilmiş (α,g) yarı (çarpımsal) türevler kullanılarak, bir halkanın değişmeliliğine karar vermek amacıyla türevler yardımıyla yapılan bazı çalışmalar genelleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In ring theory, several works have been done to investigate that a ring is whether commutative or not. Some of these works are on rings with derivations. In particular, whether a ring is commutative or not has been investigated by means of the ideals, the left or right ideals, Lie ideals, derivations and polynomials of the ring. In this thesis investigate whether the ring is commutative or not by the help of σ-Lie ideals, σ-square closed Lie ideals and results are generalized. Also, studies with the aim of to decide ring's commutative are generalized using generalized derivations and semi derivations.