Bazı yeni imin bileşiklerinin eldesi, spektroskopik özelliklerinin belirlenmesi ve inhibitör özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, determination of spectroscopic properties and investigation of inhibition properties of some imine compounds
- Tez No: 426844
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL ÖZKINALI, DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada başlangıç maddesi olarak p-hidroksibenzaldehit ve anilin, p-kloranilin, p-nitro anilin, p-metilanilin ve p-aminobenzoik asit kullanılarak Schiff bazları ve bunların akriloil türevleri elde edilmiştir. Birinci basamakta anilin türevleri ile phidroksibenzaldehitin etkileştirilmesi sonucu Schiff bazları, ikinci basamakta ise elde edilen bileşiklerin inert atmosferde önce metalik sodyum ve daha sonra akriloil klorür ile etkileştirilmesi sonucu schiff bazlarının akriloil türevleri elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, elementel analiz ve IR, UV-VIS, 1H-NMR,13C-NMR ve kütle spektroskopik yöntemleri ile analiz edilmiştir. Ayrıca akriloil türevli bileşiklerin dönüşümlü voltametri ile inhibitör çalışmaları gerçekleştirilmiştir. UVVIS spektroskopik çalışmalar sonucunda bileşiklerin EtOH, CHCI3 ve DMF içerisinde çekilen spektrumlarında π→π* ve n→π* soğurma piklerinin varlığı ve bileşiklerin enolimin tautomer yapısında bulunduğu belirlenmiştir. IR ve NMR spektroskopik verileri de bileşiklerin enolimin tautomer yapısında olduğunu göstermiştir. Korozyondan korunmada inhibitör olarak etkinliği incelenen maddelerin 0,1 M NaOH ortamında koruma sağlamadığı ancak NaCl ve H2SO4 gibi ortamlarda etkin korunma sağlayabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Schiff bases and their acryloyl derivatives have been synthesized by reacting of p-hydroxybenzaldehyde with analine, p-chloroaniline, p-nitroanilyne, pmetilanilyn and p-aminobenzoic acide. In the first step Schiff bases have been obtained by the reaction of p-hydroxybenzaldehyde with aniline and in the second step the acryloyl derivatives of Schiff bases have been obtained by the reaction of metallic sodium and then acryloyl chloride in an inert atmosphere. The structure of these compounds have been characterized by IR, 1H-NMR, 13C-NMR and Mass spectroscopic techniques. On the other hand the inhibitory studies of acryloyl compounds are made by using cyclic voltammetry. The results of the UV-VIS spectroscopic studies in EtOH, CHCl3 and DMF it is determined π→π* and n→π* absorption peaks so it has been understood that these compounds are in enolimine tautomer forms. Also the spectroscopic data of IR and NMR spectroscopy have shown that these compounds are in enolimine tautomeric forms. The effect of the compounds which was analysed as inhibitör in corrosion protection don't provide protection in 0,1 M NaOH setting but it was shown that effective protection may be provided in NaCI and H2SO4 settings.