Truva Tarihi Milli Parkı arazilerinin detaylı toprak etüt ve haritalanması ile arazi değerlendirmesi
Detailed soil survey and mapping with land evaluation of Troia Historical National Park lands
  1. Tez No: 424132
  2. Yazar: TİMUÇİN EVEREST
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmada 128.842 da yüzölçümüne sahip Truva Tarihi Milli Parkı Arazilerinde detaylı toprak etüt ve haritalama çalışması yapılmıştır. Çalışma alanında profil noktalarının belirlenmesi için SPOT uydusu görüntüsü, jeoloji haritası, 1/25.000 ölçekli topoğrafik haritalar, 1/100.000 ölçekli eski toprak haritası ve arazi gözlemlerinden faydalanılmış ve 47 nokta belirlenmiştir. Gerçekleştirilen etüt çalışması ile toplam 24 seri tanımlanmış ve topraklar eğim, derinlik, taşlılık, erozyon, tuzluluk ve drenaj özelliklerine göre 75 faza ayrılmıştır. Fluviyal taşkın düzlükleri, denizel teraslar, kolüvyal etek araziler ve bajadalar fizyoğrafik üniteleri üzerinde gelişen çalışma alanı toprakları toprak taksonomisine göre; Alfisol, Entisol, Inceptisol, Mollisol ve Vertisol ordolarında, WRB sınıflama sistemine göre; Cambisols, Calcisols, Fluvisols, Gleysols, Luvisols, Regosols ve Vertisols sınıfları içinde sınıflandırılmıştır. Çalışma alanında belirlenen 75 ayrı haritalama birimi verileri doğrultusunda arazi değerlendirme çalışması yapılmıştır. Değerlendirmeye alınan 14 farklı arazi kulanım türünün belirlenmesinde alansal olarak en fazla ekilişi olan ve alternatif olabilecek ürünler tercih edilmiştir. Değerlendirmeye alınan arazi kullanım türleri verileri FAO (1977)'ye göre değerlendirilmiş ve her bir arazi kullanım türü için ayrı bir uygunluk haritası üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, detailed soil survey and mapping work of Troia Historical National Park Land's (128.842 da) was carried out. Satellite image of SPOT, geology map, 1/25.000 scale topographic maps, 1/100.000 scale older soil map and land observations was used for determination of profile points and 47 profile points were determined in study area. At the final of survey 24 soil series which are developed on four different physiographic units as fluvial flood plains, marine terraces, colluvial piedmont lands and bajada's were defined. Soils were divided into 75 phases for the properties of slope, depth, stoniness, erosion, salinity and drainage. According to physical, chemical and morpholocial properties, soil series were classified in soil taxonomy as Alfisol, Entisol, Inceptisol, Mollisol, Vertisol ordos and as Cambisols, Calcisols, Fluvisols, Gleysols, Luvisols, Regosols and Vertisols in WRB. In study area for land evaluation process 75 different mapping units data's were used. Crops which have the largest cultivation and can be an alternative were selected at determination of 14 different land use types that is used in land evaluation. Land use types datas were used in land evaluation according to FAO (1977) and for each land use type suitability maps were produced.