Silika katı desteğine tutturulmuş asimetrik Schiff bazı metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve epoksidasyon tepkimelerinde katalitik etkinliklerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of metal complexes of asymmetric Schiff base pinned for silica solid support and investigations of the catalytic activities on the epoxidation reactions
- Tez No: 424209
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, literatürde bulunmayan yeni tip asimetrik Schiff bazları sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşikler etilendiamin ve o-fenilendiamin'in salisilaldehit türevleriyle kondenzasyonundan elde edilmiştir. Sentezlenen Schiff bazları ile bu ligandların Co(II) ve Mn(III) komplekslerinin yapıları analitik ve spektroskopik yöntemler ile aydınlatılmıştır. HCl ile modifiye edilmiş silika jel yüzeyine 3-propiltrietoksisilan bağlanmıştır. Yüksek verimle sentezlenen metal kompleksler, elde edilen katı desteğe koordinatif bağ ile tutturulmuştur. Heterojen katalizör olarak kullanılabilen immobilize kompleksler, TBHP oksidantı varlığında stirenin epoksidasyonu tepkimesinde katalizör olarak kullanılmıştır. Yapılan katalitik çalışmalar stiren/katalizör içindeki metal miktarının molce %0,5, sıcaklığın 80 oC, reaksiyon süresinin 8 saat ve çözücünün asetonitril olduğu çalışma koşullarının optimum olduğu gösterilmiştir. Ayrıca heterojen özellikteki bu katalizörün kararlı olduğu ve tekrar kullanılabildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, new type asymmetric schiff bases not found in literature were synthesized. Synthesized compounds were obtained from condensation of ethylenediamine and o-phenylenediamine of salicylaldehyde derivatives. Synthesized Schiff base ligands and their Co(II) and Mn(III) metal complexes were characterized by analytical and spectroscopic techniques. Silica gel surface modified with HCl was attached to the 3-propyltriethoxysilane. Metal complexes synthesized in high yields were linked coordinative bond to obtained solid support. Immobilized complexes used as heterogeneous catalysts, it was used as a catalyst on the epoxidation of the styrene in the presence of TBHP. Catalytic studies showed that optimum conditions were determined as metal amount in styrene/catalyst 0,5%, reaction temperature 80 °C, reaction time 8 hours and solvent acetonitrile. In addition, it was determined that the heterogeneous catalyst was stable and can be reused feature.