Analytical and numerical axisymmetric elastic stress analyses of stationary/rotating discs made of isotropic/orthotropic functionally graded materials by the transfer matrix method
İzotopik/ortotropik fonksiyonel derecelendirilmiş malzemelerden yapılmış sabit/dönel disklerin eksenel simetrik elastik gerilmesinin transfer matrisi metodu ile analitik ve nümerik olarak incelenmesi
- Tez No: 424219
- Danışmanlar: PROF. DR. VEBİL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, radyal doğrultuda fonksiyonel derecelendirilmiş malzemelerden (FGM) yapılmış izotropik/ortotropik değişken kalınlıklı sabit/dönen disklerin elastik analizi Taşıma Matrisi Yöntemi (TMM) ile sayısal olarak çalışılmıştır. Tamamlayıcı Fonksiyonlar yönteminden (CFM), disk sistem taşıma matrisinin elde edilmesinde ilk olarak yararlanılmıştır. CFM doğrudan ve bağımsız olarak aynı problemlerin çözümünde TMM sonuçlarının kontrolü amacı ile de kullanılmıştır. Sonuçların doğrulanması için analitik bir çalışma da gerçekleştirilmiştir. Bunların yanında farklı malzeme FG yöntemleri, disk profilleri, sınır şartları ve güncel metal-seramik çiftleri çeşitli açısal hızlarda çalışılmıştır. TMM ile elde edilen sonuçların tamamı kesinlikle orijinal olup literatüre yeni ve hassas sonuçlar içeren bir katkıdır. Bu çalışmada CFM ile elde edilen sabit/değişken kesitli ortotropik FGM diske ait sonuçlar ile birlikte, göz önüne alınan her tür malzeme için içte rijit bir mil, dışta rijit bir kılavuz bulunması sınır şartına ait CFM sonuçları ve parabolik-konvex/lineer/ıraksak-yakınsak hiperbolik profillere sahip malzemeden yapılmış diske ait CFM sonuçları da orijinaldir. Ek olarak iç/dış basınç ve dönme etkilerinin tamamı ile birlikte aynı anda farklı sınır şartlarını da kapsayan ve bu çalışmada elde edilen kompakt formdaki analitik formüller de bu çalışmanın orijinalliklerinden olup literatürde böyle kapsamlı formüller bulunmamaktadır. Bu çalışma her halükarda orijinal olup, yılların birikim ve emeklerinin yansımasıdır.
Özet (Çeviri)
In this work, an elastic analysis of non-uniform discs made of nonhomogeneous radially functionally graded (FG) isotropic/orthotropic materials are studied numerically via the Transfer Matrix method (TMM). The Complementary Functions (CFM) method is originally employed for the determination of the overall transfer matrix of FG discs. CFM is also directly and independently applied to the solution of the same problems to test the TMM's results. To verify the numerical results, an exact analysis is also performed. Apart from those diverse material grading patterns, disc profiles, boundary conditions, and recent material-ceramic pairs are all considered at various constant angular velocities. All the solutions obtained by TMM are certainly original and a novel contribution to the literature. An elasticity solutions to orthotropic FGM disc with/without varying thickness; the constraint in the form that a rigid shaft at the center and a rigid casing at the outer for all types of materials; the parabolic-convex, linear and hyperbolic disc profiles for isotropic/orthotropic nonhomogeneous FG materials are also originally studied by CFM. Additionally such comprehensive compact formulas developed, in which all effects of the inner/outer pressures together with the rotation for discs made of all types of materials under different constraints, do not exist in the literature. As a conclusion, this study is original under all circumstantial conditions.