Sanayi etüdü özelinde bir tekstil fabrikasının enerji verimliliği
Energy efficiency of an industrial textile factory
- Tez No: 424239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR YETİŞKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tekstil sektörü dünyada büyük öneme sahip ve her zaman gelişime açık olan bir sektördür. Özellikle tekstil sektörü, ticari bakımdan ihracattaki yüksek payı ve bu sektörün yüksek istihdam olanakları nedeni ile ülkemiz açısından ayrı bir öneme sahiptir. Ülkemizin bu sektöre ayırdığı enerji payını azaltmak, kalkınma bakımından çok önemlidir. Gün geçtikçe artan enerji ihtiyacı, kaynakların etkin kullanımını zorunlu kılmakta; bu sebeplerden enerji verimliliği ve enerji tasarrufu gibi kavramları da gündeme getirmektedir. Bundan dolayı tekstil sektöründe enerji verimliliği çalışmaları kaçınılmazdır. Enerji verimliliği çalışmaları sayesinde üretim maliyetindeki en küçük azalma, ülkemiz adına dünya rekabetinde büyük üstünlük sağlayacaktır. İşte bu nedenlerle tekstil sektörünün enerji tasarruf potansiyeli belirlenerek, verimlilik analizleri ve verimlilik etütleri artırılmalıdır.Bu çalışmada bir tekstil fabrikasında enerji yönetimi ile çalışmalar yapılarak enerji etüdü yapılmıştır. Fabrikalarda bulunan kazanlarda termal kamera çekimi ve baca gazı analizleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin ve analiz sonuçlarının değerlendirilmesi neticesinde araştırma yapılan tekstil fabrikalarında enerjinin verimli kullanılması, enerji tasarrufu için yapılması gerekli olan çalışmaların neler olduğu ve enerji yönetim programı uygulanmasının gerekliliği üzerinde durulmuştur. Anahtar Sözcükler : Tekstil Sanayisi, enerji yönetimi, enerji tasarrufu, enerji verimliliği, enerji ekonomisi.
Özet (Çeviri)
Textile industry has great importance and always ready for development in the world. Especially, textile industry has a special importance for our country because of its high export share and its high employment possibilities in terms of trade. Reducing the energy share our country reserve for this industry is very important for development. Energy need increasing day by day makes efficient use of resources necessary and for these reasons, it brings up concepts such as energy efficiency and energy saving. Thus, energy efficiency studies in textile industry are inevitable. Any least decrease at production costs as a result of energy efficiency studies is going to provide important superiority for our country in world competition. For these reasons, energy saving potentials should be defined and efficiency analyses and efficiency studies should be increased.In this study, energy audit was done by energy management in a textile factory. Thermal camera recording in factory boilers and flue gas analyses was done. As a result of evaluating the data gathered and analysis results, it is dwelled on that the efficient use of energy, what the necessary studies for energy saving are and the necessity of applying energy management program for the factories in which the studies were made. Key Words : Textile ındustry, energy management, energy saving, energy efficiency, energy economy.