Tek silindirli buji ateşlemeli bir motorda elektromekanik supap uygulaması ve testi
Aplication of electromechanical valve system and test in a single cylinder spark ignition engine
- Tez No: 424246
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP SEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Elektromekanik supap (EMS) sistemleri içten yanmalı motorlarda kam milinden bağımsız bir çalışma sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde sonsuz değişkenlikte supap zamanlamasına imkân vermektedir. EMS mekanizmaları supabı çok kısa sürede açıp kapatmalı ve güvenilir bir supap performansı sağlamalıdır. EMS sistemleri, içten yanmalı motorlarda motor performansını yükseltip, özgül yakıt tüketimini ve çevreye atılan kirletici oranlarını azaltmaktadır. Bu çalışmada, düşük voltajlarla çalışabilen bir EMS mekanizmasının deney motoru silindir kapağına montajı yapılarak, motorun orijinal supap sistemi ve EMS sistemi ile performans ve emisyon testleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The camshaft electro-mechanical valve (EMV) system, unlike conventional camshaft system, provides an independent performance in internal combustion engines. This property provides continuous variability valve timing. EMV mechanisms must open the valve and close fast enough to catch the motor speed and in the meantime it must provide reliable valve performance. EMV systems increase of engine performance, reduce specific fuel consumption and emissions of pollutants into the environment in internal combustion engine. In this study, EMV system that can operate with low voltage is mounted on the cylinder head and engine is operated separately with original valve system and electromechanical valve system and are performed of performance and pollutant emissions.