Polifenol temelli biyouyumlu poliüretan doku yapıştırıcıların sentezi ve uygulaması
The synthesis and applications of biocompatible polyurethane tissue adhesives based on polyphenol
- Tez No: 424288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Doku yapıştırıcıları klinik cerrahisinde karşılaşılan sorunları önlemede destek sağlayan biyomalzemelerdir. Tez kapsamında doğal poliol kaynağı olarak kafeik asit, katekol, protokateşik asit etil ester ve klorojenik asit gibi polifenoller, poli(etilen glikol) (PEG200) ve alifatik diizosiyanatlar (hekzametilen diizosiyanat, izofuran diizosiyanat, 4,4'-diizosiyanodisiklohekzilmetan) kullanılarak, güçlü yapışabilen biyouyumlu poliüretan doku yapıştırıcıların sentezi, karakterizasyonu, in vitro ve in vivo uygulaması gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen poliüretanlar FTIR, NMR, TGA, DTA, DSC, elemental analiz ve sıvı temas açısı teknikleri ile yapısal olarak tanımlanmıştır. Sentezlenen polifenol temelli poliüretanlara ait yapışma gücü testi sonuçlarına göre en yüksek yapışma gücünün 459,6±86,8 kPa değeriyle NPU-PEG-C poliüretanına ait olduğu saptanmıştır. Biyobozunurluk deneylerinde 8. haftanın sonunda %15-30 aralığında bir biyobozunurluk tespit edilmiştir. Sentezlenen poliüretanların protein adsorbsiyonu düzeyleri 15-55 µg BSA/cm2 ve 10-40 µg fibrinojen/cm2 aralığında tespit edilmiştir. In vitro biyouyumluluk çalışmasında, tüm poliüretanların RAOEC hücrelerinde genel olarak % 85'in üzerinde hücre canlılığı gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca in vivo biyouyumluluk testinde elde edilen histolojik ve biyokimyasal verilerin hücre canlılığı sonuçları ile oldukça paralel olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışmamızda polifenol temelli, yapıştırma gücü yüksek, biyobozunur, in vitro ve in vivo olarak biyouyumlu poliüretan doku yapıştırıcıları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Tissue adhesives are biomaterials providing support in prevention of problems in clinical surgery. In this thesis content, the synthesis, characterization and in vitro and in vivo application of strong sealable and biocompatible polyurethane tissue adhesives were carried out using polyphenols such as caffeic acid, catechol, protocatechuic acid ethyl ester and chlorogenic acid as natural polyols source, polyethylene glycol (PEG200) and aliphatic diisocyanates (hexamethylene diisocyanate, isophorone diisocyanate, 4,4'-diisocyanodicyclohexylmethane). Synthesized polyurethanes were examined by FTIR, NMR, TGA, DTA, DSC, elemental analysis and contact angle of water in terms of structure. The highest adhesion strength was determined as 459.6±86.8 kPa for NPU-PEG-C in adhesion strength test for synthesized poliphenol-based polyurethanes. At the end of 8 weeks, biodegrability was identified at range of 15-30% in biodegradability tests. The protein adsorpsion levels of synthesized polyurethanes were determined at the range of 15-55 µg BSA/cm2 ve 10-40 µg fibrinojen/cm2. In in vitro biocompatibility test. All polyurethanes showed at high cell viability with the value of above 85% on RAOEC cells in in vitro biocompatibilty test. In addition to, obtained histological and biochemicial data from in vivo biocompatibilty test were identified to be quite parallel with cell viability results. As a result of, the polyphenol-based polyurethane tissue adhesives were developed with high adhesion strength, biodegredable, in vitro and in vivo biocompatible properties.