Mersin yöresi saf Kızılçam (Pinus brutia Ten.) meşcerelerinde hasılat araştırmaları
Yield research in calabrian pine (Pinus brutia Ten.) stands of Mersin region
- Tez No: 424303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışmada Mersin Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisindeki doğal gelişmiş, saf Kızılçam meşcerelerinden alınan 243 örnek alan ve bu alanları temsil eden 488 adet örnek ağaç ölçümlerine bağlı olarak meşcere ve tek ağaç büyüme modelleri geliştirilmiştir. Örnek alanlar belirlenirken farklı yaş sınıfı, bonitet sınıfı ve sıklık derecesinden 3'er adet olacak şekilde dağıtılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucu, Mersin Yöresindeki Saf Kızılçam meşcerelerinin; a) Genelleştirilmiş Cebirsel Fark Yaklaşımına (GCFY) dayanan bonitet endeks modeli, b) Ağaç hacim modelleri c) Meşcere modelleri d) Toprak üstü biyokütle modelleri ile e) Odun ürün çeşitleri modelleri geliştirilmiş ve tabloları düzenlenmiş, f) Karbon depolama ve oksijen üretim kapasiteleri belirlenmiştir. Çalışma kapsamında belirlenen bonitet endeks modelinin (Strand'ın GCFY modeli) belirtme katsayısı (R2) 0,984, tahminin standart hatası (Syx) 11,670 m; ağaç hacim modellerinin belirtme katsayıları tek girişli için 0,904, bonitete dayalı tek girişli için sırasıyla 0,912, 0,904, 0,907 ve çift girişli için 0,980; tahminin standart hataları ise tek girişli için 144,364 dm3, bonitete dayalı tek girişli için sırasıyla 155,943, 144,526, 111,790 dm3 ve çift girişli için 99,600 dm3; tek girişli biyokütle modellerinin belirtme katsayıları (gövde, kabuk, dal, ibre ve toplam TÜBK) sırasıyla 0,934, 0,892, 0,830, 0,733 ve 0,957, tahminin standart hataları ise sırasıyla 63,619, 25,186, 28,568, 7,087 ve 88,988 kg; çift girişli biyokütle modellerinin belirtme katsayıları 0,965, 0,893, 0,842, 0,778 ve 0,960, tahminin standart hataları ise sırasıyla 62,908, 25,044, 31,822, 7,014 ve 71,858 kg; son olarak tek girişli odun ürün çeşitleri modellerinin belirtme katsayıları 0,840, 0,700, 0,856 ve 0,972, tahminin standart hataları ise sırasıyla %6,771, %0,188, %0,152 ve %0,401'dir. Bunun yanısıra, çalışma sonuçları; Kızılçamda yapılmış olan diğer çalışmalarla kıyaslanmıştır. Geliştirilen tek ağaç hacim ve biyokütle modelleri de bağımsız bir veri grubu ile kontrol edilmiş ve α = 0,05 önem düzeyinde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, stand and single tree growth models were developed using measurements taking from 488 sampling trees representing 243 sampling plots from pure Calabrian pine stands within the border of Mersin Regional Forest Directorate. The sampling plots were determined by choosing 3 samples from each of age class, site class and stand density. After evaluation of obtained data, a) Site index model based on Generalized Algebraic Difference Approach (GADA), b) Tree volume models, c) Stands models, d) Above ground biomass models and e) Raw wood products models were developed and their tables were produced, f) Carbon storage and oxygen producing capacity of pure Calabrian pine stands in Mersin were determined. Within the scope of the study, a) determination coefficient (R2) and standard error of estimate (Syx) of detected site index model (Strand's GADA model) are 0,984 and 11,670 m., b) determination coefficients and standard error of estimates of tree volume models are 0,904 and 144.364 dm3 for single entry, 0,912, 0,904, 0,907 and 155,943, 144,526, 111,790 dm3 for single entry based on site, 0,980 and 99,600 dm3 for double entry, respectively, c) determination coefficients and standard error of estimates of single entry biomass models (stem, bark, branch, needle and total above ground biomass) are 0,934, 0,892, 0,830, 0,733, 0,957 and 63,619, 25,186, 28,568, 7,087, 88,988 kg, respectively, d) determination coefficients and standard error of estimates of double entry biomass models are 0,965, 0,893, 0,842, 0,778, 0,960 and 62,908, 25,044, 31,822, 7,014 and 71,858 kg, respectively, e) determination coefficients and standard error of estimates of single entry raw wood products models are 0,840, 0,700, 0,856, 0,972 and %6,771, %0,188, %0,152, %0,401. Additionally, results of current study were compared to those of previous studies. Also, developed tree volume and biomass models were controlled by independent data groups and that obtained results could be used in α = 0,05 significance level were deduced.