Sarayköy ovasının fiziki coğrafyası
  1. Tez No: 42432
  2. Yazar: HASAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AKİF AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Sarayköy ovası, Büyük Menderes nehri ve Çürüksu çayının taşıdığı alüvyonlarla kaplı verimli ovalarımızdan birisidir. Alüvyonun etrafı Neojen arazisi ile çevrilmiştir. Ova, graben üzerinde bulunmaktadır. İnceleme alanının Kuzey tarafında yer yer faylar vardır. Bu fayların vadileri kestiği yerlerde ise sıcak su kaynaklarına rastlanmaktadır. Üst Miyosen'e ait denizel formasyonlar içerisinde, marn, kumtaşı, kireçtaşı ve konglomeralar yer almakta, iyi muhafaza edilmiş formasyonlar içerisinde çeşitli fosil türlerine rastlanmaktadır. Ege bölgesine uygun olarak inceleme alanında, Akdeniz iklim özellikleri görülür. Kışları ılık ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Yağışlar en çok kış mevsiminde görülmektedir. Bu iklim yapısına uygun olarak sahada maki bitki örtüsü yaygındır. Akarsu boylarıyla, Büyük Menderes nehri kenarlarında Söğüt ağaçlan, karakteristik galeri ormanları oluşturmuşlardır. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. İnceleme alanının büyük bölümünde sulu tarım yapılmakta, sulama ve kurutma kanalları ovayı ağ gibi örmektedir. İnceleme alanının topraklarını, hidromorfik alüvyal topraklar, kolüvyal topraklar, orman ve kahverengi orman toprakları oluşturmaktadır. Sarayköy, ayrıca jeotermal enerji imkanları açısından çok büyük potansiyele sahip bulunmaktadır. (vii)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Sarayköy plain which is covered with alluvions carrying by the Büyük Menderes river and the Çürüksu stream is one of the our productive plains. Regions of the alluvion are surrounded by the Neogen field. Plain is over the graben. There are some faults in the northern part of the study area. There are many faults in places. It is met with hot springs in the places where these faults intersect valleys. It is also met with marls, sandstones, limestones and the conglomeras in the marine formations belonging to upper Miogene and with several kinds of fossiles in the some maintaining formations. According with Aegean realm, in the area of study, the properties of mediterrenian climate that is slightly warm and rainy in the winter, and is warm and dry in the summer. Season of winter is mostly rainy. According with the construction of these climate properties plant covers are widespread. In the throughout of streams and the edges of Büyük Menderes river willow trees have been constituted charasterics of forests. Economy depends on agriculture and stockbreeding. In the great parts of the study area the watery agriculture is done and the vessels for holding water and for drying sail are making a net in the plain. Soils of the study area consist of hydromorphic alluvial soils, colluvial soils and the brown soils of forests. Sarayköy also has a great potential in terms of the possibility of using geothermal energy supplies. (viii)