İçerik Yönetim Sisteminin hazırlanması ve örnek bir siteye uygulanması
Building a Content Management System and create a web site with CMS
- Tez No: 424319
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLVİYE HACIZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde internet kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır ve insanlar artık işlemlerini online olarak yapmaya başlamıştır. Online pazardan pay almak isteyen firmaların çoğu bir web sitesi yaparak tanıtımlarını, reklamlarını, firma bilgilerini, satışlarını vs. artık online olarak müşterilerine sunmaya yönlendirmiştir. Ancak web sitesi yapmak yazılım bilgisi olmadan imkansızdır. Yazılım bilgisi olmaksızın site yapmaya yarayan sistemlere içerik yönetim sistemle denir. İçerik yönetim sistemleri; kullanıcının kendi sitesini yönetebilmesi, içerik silip ekleyebilmesi, içerikleri güncelleyebilmesi, sayfaları yönetebilmesi, istediği içeriği yayına almasına olanak sağlayan yönetim paneli oluşturmaktır. Bu sistem; teknik olarak hiçbir kod bilgisi olmayan kullanıcıya kendi sitesini yönetme imkanı sağlamaktadır. Kullanıcının harcadığı zaman ve eforu azaltmak, sitelerdeki hataları en aza indirmek, site haritası ve arama gibi yapıların otomatik olarak güncellenmesine yardımcı olması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This thesis examined to determine the thesis topic, utilized, used all kinds of documents, all of the information about the technologies has been prepared with the aim to promote. Content management systems are to create an admin panel which, allows users to manage their website, to add and delete contents, to update the contents and to allow them to choose which contents will be displayed on the website. By the help of this mechanism, users without knowledge of programming, will be able to manage their own websites. In addition, this mechanism is quite important regarding time management, it will reduce the time and effort for managing the website. Secondly, it will be helpful to minimize the mistakes. Finally, structures such as sitemap or search engine, will be updated automatically as a result of this mechanism.