Beş yıldızlı otel yatak odalarında akıllı sistemlerin kullanımı
The use of smart systems in the five star hotel bedrooms
- Tez No: 424320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SEÇER KARİPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Oteller; ticaret, seyahat ve endüstri gibi alanların gelişim göstermesiyle bugünkü adını almış, nitelik-nicelik bakımından sınıflandırılarak, özellik kazanmıştır. Bu özellikleri kapsamında da beş yıldızlı otel yatak odalarının iç mekan incelemesi ve akıllı sistemlerin otel yatak odalarında kullanımı incelenmiştir. Beş yıldızlı otel yatak odalarının özelliklerini kapsayan, odanın kattaki konumu, formu, büyüklüğü, tipi, mekansal bölümleri, donatı bileşenleri, tesisat sistemleri ile tasarlama ve planlama ilkeleri doğrultusunda örnek oteller üzerinden iç mekan incelenerek, konu akıllı otomasyon sistemlerine taşınmıştır. Otomasyon sistemleri, otellerde kullanılan otomasyon çeşitleri, amaç ve avantajları doğrultusunda, akıllı sistemlerin otel yatak odalarında kullanımı ve sağladığı faydalar örnek otel üzerinden incelenerek, görsellerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hotels; have taken their name of today by the development in commercial, travel, industrial fields worldwide, hence they have been classified depending on the aspect of quality and quantity. and acquired their features. Interior space analysis of the five star hotel bedrooms within the scope of these features and utilization of the smart systems in the hotel bedrooms are examined. Within the context of five star hotel bedrooms features, the location of the room in the floor, its form, size, type, spatial sections, equipment components, plumbing installation systems are examined by the inner space in accordance with the design and planning principles over the sample hotel, and the subject is conveyed to the smart automation systems. Automation systems, their assortments used in the hotels, their usage and benefits provided in the hotel rooms within the scope of purpose and advantage are examined over the sample hotel, being observed and supported by the related visuals.