Endüstri ürünleri tasarımında işletme verilerinin rolü ve sistemleştirilmesi
The role of industrial design in bussiness data and systematization
  1. Tez No: 424322
  2. Yazar: SEZİN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KÜÇÜKERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Küresel rekabetin hızla arttığı günümüz koşullarında müşteri beklenti ve talepleri karşılamanın yolu işletmelerin etkin bir tasarım stratejisi oluşturmasından geçmektedir. Bu bağlamda endüstri ürünleri tasarımı, işletmelerin rakiplerine karşı rekabet üstünlüğü elde etmesinde stratejik bir öneme sahiptir. Yapılan araştırma sonuçları, işletme verileri ve rekabet edebilirlik arasındaki ilişkinin tasarım aracılığıyla gerçekleştiğini göstermektedir. Bu bilgiler ışığında mobilya, otomotiv ana ve yan sanayi, endüstriyel makine sanayinde faaliyet gösteren işletmeler üzerinde araştırılma yapılmış, elde edilen bulgular aktarılmıştır. Tasarımın, işletme verileri ve rekabet edebilirlik arasındaki ilişkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly increasing global competition condition, the way of meeting the expectations of customers is to consruct an efficent creation strategy. Therefore creation of industrial products area has a strategic importance for all businesses to get a superiority over their competitors. Recent research results show that the relationship between data of businesses and competitiveness established by design With the light of these information, the study has conducted on the businesses in variable fields including furniture, automative and parts and machine industry. The effect of design on the relationship between the data of businesses and competitiveness has studied.