Engellilere yönelik kent mobilyaları üzerine inceleme
Review on street furniture for disables
- Tez No: 424321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JÜLİDE EDİRNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Landscape Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Engellilere Yönelik Kent Mobilyaları Üzerine İnceleme yapılarak ülkemizdeki ve Dünyadaki örnekler incelenerek konunun değerlendirmesi yapılmıştır. Tezin ilk bölümünde Kent Mobilyası Kavramı, Kent Kimliğine Katkısı, Tarihsel Süreci ve Tasarım Kriterleri incelenerek modern kent yaşamının vazgeçilmez parçaları haline dönüşen Kent Mobilyalarının tarihçesi ve günümüzde kazandığı anlam incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde kent mobilyalarının konumlandığı kamusal mekânlar ve engellilerin kamusal alanda yaşadığı sorunlar araştırılarak, engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için yapılan yasal düzenlemelerden söz edilmiş, bu konudaki uygulamalardan örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde engellilerin koşulları dikkate alınarak yapılacak tasarımlarda olması gereken kriterler alt başlıklarla incelenmiştir. Ülkemizde bu konuda TSE tarafından hazırlanan TS 12576 hakkında bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise yapılan tez çalışması ile varılan sonuçlar hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study an inspection was carried about City Furniture Design for disable people in Turkey and All around the World after then evaluations were made. In the first part of thesis, the city furniture concept, contribution to the urban identity, historical process of city furniture design and design criterias, the history of city furniture has been an indispenseble part of modern urban life of the city has examined. Public places where positioning of the Street furniture and the problems that experienced in public spaces of the disabled investigated and the legislations which makes life easier the lives of disabled, examples of practices in this regard given in the second part of thesis. In the third section, what should be made considering the conditions of persons with disabilities in the design criterias and subcriterias were examined. The standart's information on this issue has been given about our country, prepared by the TSE. (TS 12576). In the last part of the thesis evaluation of the conclusions have been made.