Malatya İli Florası
Flora of Malatya
  1. Tez No: 424336
  2. Yazar: ŞÜKRÜ KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bu çalışmada, Malatya İli Florası araştırılmıştır. 2012-2015 yılları arası çalışma alanından 3.816 bitki örneği toplanmıştır. Malatya ili içerisinde çalışma öncesine kadar yapılan lokal çalışmalar ve topladığımız örneklerin değerlendirilmesi sonucu 107 familya ve 586 cinse ait 2.075 tür saptanmıştır. Malatya ilinde bulunan türlerin 437'si (%21,1) endemiktir. Toplanan türler arasından sadece 1.135 türün fitocoğrafik bölgesi tespit edilmiş olup, bunların fitocoğrafik bölgelere dağılımı ve oranları sırasıyla şöyledir: Iran-Turan elementleri 892 (%42,81), Akdeniz elementleri 163 (%7,82), Avrupa-Sibirya elementleri 80 (%3,84), çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler ise 940 (% 45,54)'tür. Malatya ilinde bulunan türlerin 9 tür Pteridophyta divizyosuna, 2.066 tür ise Spermatophyta divizyosuna aittir. Gymnospermae altdivizyosu 19 türe, Angiospermae altdivizyosu 2.047 türe sahiptir. Angiospermlerden 1.745 tür Dicotyledone ve 302 tür Monocotyledone sınıfına aittir. Tür zenginliği bakımından büyük familyaların ilk beşi aşağıdaki gibidir: Asteraceae 250 (%12,25), Fabaceae 215 (% 10,38), Brassicaceae 150 (% 7,45), Lamiaceae 125 (% 6), Poaceae 124 (% 5,96). Tür zenginliği bakımından büyük cinslerin ilk altısı aşağıdaki gibidir: Astragalus 74 (%3,55), Alyssum 30 (% 1,44), Allium 28 (%1,34), Verbascum 26 (%1,24), Silene 26 (1,24) ve Veronica 26 (%1,24). Bu çalışma ile Ornithogalum malatyanum, Sisiymbrium malatyanum ve Campanula malatyaensis olmak üzere üç yeni tür tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Flora of Malatya has been studied. 3816 plant specimens were collected from the research area between 2012-2015 and at the end of this it was determined that 20.75 species, belonging to 107 families, 586 genera were found. 437 (% 21,1) of the total species are endemic in Malatya province. The phytogeografic regions of only 1.135 species out of the collected material have been determined; Irano-Turanian 892 (% 42,81), Mediterranean 163 (% 7,82), Euro-Siberian 80 (% 3,84). The rest 940 species (% 45,54) of the total are either pluriregional or phytogeoraphically unknown. 9 species belong to Pteridophyta whereas 2.066 species belong to Spermatophyta. Gymnospermae has 19 species and Angiospermae have 2.047 species in the area. Dicotyledones and Monocotyledones have 1.745 and 302 species respectively in the Angiosperms. The largest families according to their species in the area as follows; Asteraceae 250 (%12,25), Fabaceae 215 (% 10,38), Brassicaceae 150 (% 7,45), Lamiaceae 125 (% 6), Poaceae 124 (% 5,96). The largest genera according to their species in the area as follows; Astragalus 74 (%3,55), Alyssum 30 (% 1,44), Allium 28 (%1,34), Verbascum 27 (%1,30), Silene 26 (1,24) and Veronica 26 (%1,24). We was described three new species, Ornithogalum malatyanum, Sisiymbrium malatyanum and Campanula malatyaensis, by this study.