TiO2 / karbon nanotüp kompozitlerinin sentezi ve antikanser etkinliklerinin incelenmesi
TiO2 / carbon nanotube composits and investigation of anticancer effects
  1. Tez No: 424335
  2. Yazar: ONUR ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA OKUŞLUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
TiO2/Karbon nanotüp kompozitlerinin sentezi ve antikanser etkinliklerinin incelenmesi başlıklı bu tez kapsamında, farklı işlem parametrelerinde ve katkılama oranlarında, nano boyutta TiO2 ve TiO2/MWCNT nano kompozitleri hidrotermal yöntemle sentezlendi. Sentezlenen bu nanokompozitlerin XRD, FT-IR, SEM-EDX, BET ve Zeta Sizer cihazları ile karakterizasyonları sağlandı. Daha sonra bu nano TiO2 tozları ve TiO2/MWCNT nano kompozitlerinin DMSO kullanılarak solleri hazırlandı. Bu soller MCF-7 (Meme Kanseri) hücreleri üzerine uygulanarak antikanser etkileri araştırıldı. TiO2' nin UV ışık altında antikanser etki gösterdiği bilinen bir olaydır. MWCNT' ler ise; üstün mekanik özelliklere ve yüksek elastiklik modülüne sahip, çok hafif ve bilinen en dayanıklı fiber malzeme olmalarına rağmen tek başlarına kullanıldıklarında hiçbir antikanser etki göstermezken bu tez çalışması ile MWCNT yapısına birde antikanserojen terapötik etki kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the context of this thesis, whose title is synthesis of TiO2 /Carbon nanotube composits and investigation of anticancer effects, in different procedure parameters and contribution rates, TiO2 and TiO2/MWCNT, in nano measurement, composits were synthesised. The synthesised composits charecterization were realized by XRD, FT-IR, SEM-EDX, BET and Zeta-Sizer equipments. After that, the soles of these TiO2 flours and TiO2/MWCNT nano composits were prepared. These soles were aplicated on MCF-7 (Breast Cancer) and anticancer attributions were investigated them. It is know that. TiO2 shows anticancer attributions under UV light. Though MWCNT' s has high mechanical properties, high elastic modüle, very light and the most durable fiber materials known, show no anticancer action when they used solely. But with this the study anticancer effect is given to MWCNT which has many unsurpassed properities.