Kil karakterizasyonunda ön işlemlerin etkisi ve uygulamaları
Effect of pretreatment and applications at clay characterization
  1. Tez No: 424337
  2. Yazar: TÜLAY ARASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM SARICI ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı; doğal adsorban olarak kullanılan kilin ön işlemlere tabi tutularak karakterizasyonunun belirlenmesidir. Kil, asit, baz, tuz, nötr ortamlara farklı süre, konsantrasyon ve sıcaklıklarda tabi tutularak kil numuneleri sentezlenmiştir. Elde edilen kil numunelerinin yapı ve yüzey özellikleri XRF, FT-IR, XRD, SEM, TGA-DTA, Boehm titrasyonu, metilen mavisi ve iyot adsorpsiyonu ile incelenmiştir. Kilin adsorpsiyon özellikleri yüksek yüzey alanı, yüksek adsorpsiyon kapasitesi, mikrogözenekliliği ve yüzey fonksiyonel gruplarından kaynaklanmaktadır. Yüzey analizleri sonuçlarına göre seçilen sentezlenmiş kil numuneleri ile sulu çözeltiden bakır adsorpsiyonu yapılarak herhangi bir ön işleme tabi tutulmamış kil numunesi ile adsorpsiyon etkinlikleri karşılaştırılmıştır. En iyi sonuç K16 numunesinden alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study the characterization is performed by subjecting the pretreated clay that used as natural adsorbent. The clay samples were synthesized by subjecting clay with acid, base, salt, neutral media at different time, concentration and temperatures. The structure and surface properties of clay were examined by XRF, FT-IR, XRD, SEM, TGA- DTA, Boehm titration, and adsorption of methylene blue and iodine. Adsorption properties of clay are due to wide surface area, surface functional groups and microporosity. Adsorption from aqueous solutions of copper is done with synthesized that selected according to surface analysis results were compared with samples of clay have not undergone any pre-treatment. The best results were taken from sample K16.