Litografi tekniği ile polimer tutucuların hazırlanması ve biyoteknolojik uygulamaları
Fabrication of polymeric scaffold by lithography technique and biotechnological applications
- Tez No: 424362
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mikro ve nano boyutlu yapılar üzerinde yapılan çalışmalarda son yıllarda artış gözlenmektedir. Özellikle, litografi yöntemiyle mikro boyuttaki yapıların davranışlarını daha ekonomik ve tam donanımlı laboratuarlar gerektirmeden inceleme olanağı bulunmaktadır. Litografi yöntemlerinden biri olan soft litografi tekniği doku mühendisliğinde biyosensör ve prototip cihazı üretiminde oldukça geniş kullanım alanı bulmaktadır. Bu çalışmanın amacı; soft litografi tekniği ile biyopolimerlerden yararlanarak üzerleri desenli polimerik tutucular hazırlanması ve biyoteknolojik uygulamalarının yapılmasıdır. Bu amaçla, mikro desenli polimerik malzemeler hazırlanmış ve bu malzemelerin morfolojik özellikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve optik mikroskopdan (OM) yararlanılarak analiz edilmiştir. Biyoteknolojik uygulama bakımından, hazırlanan materyaller üzerine L929 mouse fibroblast hücreleri ekilerek, bu yüzeyler üzerinde hücre çoğalmaları“Neutral Red”deneyi ile spektroskopik yöntem kullanılarak izlenmiştir. Deneysel çalışma sonucunda hazırlanan örnekler üzerinde hücrelerin çoğaldığı görülmüştür. Bazı örneklerde diğerlerine göre daha etkin sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada iskele materyelleri olarak hazırlanan biyomalzemelerin hücre çoğalma çalışmalarında ve araştırmalarında kullanılabilir olmaları doku mühendisliği çalışmalarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, an increase of studies on the micro and nano-sized structures is observed. In particular, lithography method allows the investigation of the behavior of micro-scale structures economically and without requiring fully-equipped laboratories. Soft lithography, which is one of the lithography techniques, finds wide application areas to produce biosensors and prototype devices to be used in tissue engineering. The aim of this study is to prepare patterned polimeric retainers using biopolimers and to examine their biotechnological applications. For this purpose, micro patterned polymeric materials were prepared and their morphological properties were analyzed using scanning electron microscope (SEM) and optical microscopy (OM). For their biotechnological applications, L929 fibroblasts cells were seeded on the surface of these materials and the growth of cells present on these surfaces were spectroscopically quantified using a Neutral Red uptake assay. During the experimental work cell growth was observed on the prepared samples. More efficient results were observed on some samples. Because of their usability in the cell growth studies and researches, the biomaterials prepared in this work as scaffold will contribute to the tissue engineering investigations.