Yeni 4-aminoantipirin türevli Schiff bazları ile komplekslerinin spektroskopik, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the spectroscopic, antioxidant and antimicrobial properties of a novel 4-aminoantipyrine derived schiff bases and their transition metal complexes
- Tez No: 556751
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİYE GEDİZ ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çalışmamız, üç bölümden oluşmaktadır. Sentez kısmından oluşan ilk bölümde; 4- aminoantipirin ile biyolojik açıdan aktivitesi tescillenmiş hetero atomlu halkalar içeren (tiyazol, imidazol, indol, benzimidazol vb.) aldehit türevleri arasındaki asit katalizli kondenzasyon reaksiyonu sonucu karşılık gelen Schiff baz bileşikleri (3a-f) elde edildi. Ardından, sentezlenen altı yeni Schiff bazının bakır (II), nikel (II), kobalt (II) metalleri ile kompleks bileşikleri hazırlandı. İkinci bölümde ise sentezlenen yirmi iki yeni bileşiğin karakterizasyonu gerçekleştirildi. Bu amaçla UV-Vis., FT-IR, 1H ve 13C NMR Spektroskopilerinden toplanan verilerin yanında, elementel analiz, molar iletkenlik ve manyetik duyarlılık ölçümü gibi yöntemlerin sunduğu bulgulardan da faydalanılarak yapılar aydınlatılmaya çalışıldı. Elde edilen sonuçlara göre kompleks bileşiklerdeki ligand:metal birleşme oranının 2:1 olduğu ve metal ile bağlanmanın azometin azotu ile aminopirin halkasındaki karbonil oksijeni üzerinden gerçekleştiği belirlendi. Kompleks bileşiklerin geometrik yapı olarak genelde oktahedral geometriyi tercih ettikleri, sadece bakıra ait iki bileşiğin kare düzlem yapıda düzenlendiği tespit edildi. Son bölümde ise elde edilen bileşiklerin biyoaktiviteleri incelendi. Disk difüzyon yöntemi kullanılarak, sekiz bakteri ve iki mantara karşı antimikrobiyal etkinlikleri çaşıldı. Bileşikler genel olarak ılımlı bir etkinlik gösterirken, özellikle bakır içeren komplekslerin daha büyük bir antimikrobiyal etkinliğe sahip oldukları gözlendi. DPPH radikal süpürme ve Fe2+ metal şelatlama aktiviteleri incelenerek, bileşiklerin antioksidan potansiyelleri araştırıldı. Özellikle nikel ve kobalt içeren komplekslerin konsantrasyon artışına paralel olarak, kullanılan standartlar (BHA, BHT ve EDTA) kadar yüksek antioksidan etkinlik gösterdikleri saptandı.
Özet (Çeviri)
Our study, consists of three parts. In the first part that belongs to synthesis; The acid catalyzed condensation reaction between the 4-aminoantipyrine and the aldehyde derivatives containing heterocyclic rings (thiazole, imidazole, indole, benzimidazole, etc.) with their accepted biological activity was obtained as a result of the corresponding Schiff base compounds (3a-f). Afterwards, the six new Schiff bases complexes synthesized with copper (II), nickel (II), cobalt (II) metals were prepared. In the second stage, characterization of twenty-two new synthesized compounds was performed. For this purpose besides, the data collected from UV-Vis., FT-IR, 1H and 13C NMR Spectroscopy, it was tried to clarify the structures by using the methods presented by methods such as elemental analysis, molar conductivity and magnetic susceptibility measurement. According to the obtained results, it was determined that the ratio of ligand:metal bonding in the complex compounds was 2:1 and the metal binding was carried out with the azomethine nitrogen and the carbonyl oxygen in the aminopyrine ring. While the complex compounds generally preferred octahedral geometry as the geometric structure, only two compounds of the copper were determined in the square plane structure. In the last section, the bioactivities of the synthesized compounds were investigated. By using disk diffusion method, antimicrobial activities against eight bacteria and two fungi were performed. While the compounds generally show moderate activity, it has been observed that copper complexes have particularly a greater antimicrobial activity. DPPH radical scavenging and Fe2+ metal chelating activities were investigated for antioxidant potentials of the compounds. Especially, nickel- and cobalt-containing complexes have been found to exhibit high antioxidant activity as well as the standards used (BHA, BHT and EDTA) in parallel with the concentration increase.