Combined treatment of ultrasound and iron based nanoparticles for degradation of ibuprofen as an advanced treatment option
Ibuprofen içeren suyun, ultrases ve demir içerikli parçacıklarla birlikte arıtımı
  1. Tez No: 424401
  2. Yazar: SÜMEYRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE TEZCANLI GÜYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
İbuprofen (İBP) dünya çapında kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip ilaçların etken maddelerinden biridir. Bugün kullanılmakta olan ileri görüntüleme cihazları ile İBP içme suyu kaynaklarında bulunmaktadır ve bu kimyasalın sürekli olarak birikimi ciddi çevresel sorunlara yol açabilmektedir. Bu çalışmada, İleri Oksidasyon Proseslerinden (İOP) biri olan Ultrases arıtımı, refrakter özelliği taşıyan İBP kimyasalı içeren çözeltiyi indirgemede kullanılmıştır. Öncelikle optimum IBP konsantrasyonu (44µM), optimum frekans (580 kHz) ve optimum pH (3) ta arıtılmıştır. İkinci olarak, eklenen katalizörlerin ultrases arıtımına etkisini gözlemlemek amacıyla Demir (Fe) içerikli homojen katalizör (FeSO4.7H2O) ve heterojen nanokatalizörler (Zero Valent Iron, Fe3O4, Fe3O4@Histidin@Ag) optimum miktarları belirlendikten sonra- ultrases reaktörüne eklenmiştir, Optimum koşulları sağlanan her deneyin bio-çözünürlüğü (BOİ5/KOİ), mineralizasyon takibi (Toplam Organic Karbon azalışı) deneyi yorumlandırmak amacıyla yapılmış ayrıca ultrasesin katalizörler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Son olarak, H2O2 kimyasalı, OH radikallerinin izlenmesi ve ultraseste gerçekleşen muhtemel oksitlenme alanının bulunması amacıyla, 3 farklı ultrases sisteminde spektrofotometre ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ibuprofen (IBP) is a widely used analgesic and antipyretic drug all around the world. Today, advanced monitoring instruments show that ibuprofen is found in bodies of water sources and continuous flow of it may cause serious environmental problems. In this study, Sonolysis/Ultrasound Treatment applied to IBP solution which aims to oxidize/degrade recalcitrant chemicals as an Advanced Treatment Process. First an optimum amount of ibuprofen (44µM) is degraded with ultrasonic reactor in optimum frequency (580 kHz) and optimum pH (3), in the second place, for evaluating catalytic enhancement, optimum amount of iron(Fe) based homogeneous catalysts (FeSO4.7H2O) and heterogeneous nano-catalysts (Zero Valent Iron, Fe3O4, Fe3O4@Histidin@Ag) are added to the system. After all optimum conditions are applied, biodegradability (in terms of BOD5/COD) and mineralization (in terms of TOC removal) and US effect on catalyst degradation studies are done for further comments. In the end, in order to trace OH radicals and possible degradation region in US reactor, H2O2 concentration of 3 different US systems are measured by spectrophotometer.