Association of angiotensin converting enzyme I/D polymorphism with transient tachypnea of the newborn
Anjeotensin dönüştürücü enzim I/D polimorfizmasının yeni doğanlardaki geçici taşıpneli hastalığı ile ilişkisi
  1. Tez No: 424403
  2. Yazar: LOLAI IKROMZODA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FATİH ABASIYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Yenidoğan bebeklerin Geçici Taşipnesi Sendromu (TTN) hemen yenidoğan döneminde görülen erken solunum sıkıntısının en iyi bilinen sebeplerindendir. Bu tip yoğun akciğer problemlerinde renin anjiotensin sisteminin aktivasyonunun büyük rol aldığını belirten çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, Türk populasyonundan oluşan bir grupta anjiotensin dönüştürücü enzim ( ACE ) I/D polimorfizmi, ACE aktivitesi ve TTN sendrom arasındaki ilişkiyi belirlemektir . Yöntem: TTN pozitif 35 ve negatif 37 bebek kontrol olarak çalışmaya dahil edildikten sonra, bebeklerin ACE polimorfizmi ve serum ACE aktivitesi çalışılmıştır . Sonuç : Çalışma ve kontrol grubu arasında I/D allel frekansına göre anlamlı herhangi bir fark görülmezken; iki grubun ACE aktivitesi değerleri arasındaki fark anlamlı bulundu. Dolayısıyla, ACE aktivitesinin TTN pozitif grup için belirleyeci bir marker olabileceği ön görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Transient tachypnea of neonate (TTN) of the infant is one of the most well-known causes of early respiratory distress in the immediate neonatal period. There is expanding proof to backing the function of activation of the renin angiotensin system over intense lung problem. The aim of this study was to determine association between angiotensin-converting enzyme (ACE) I/D polymorphism, ACE activity and TTN syndrome. Methods: 35 with TTN, 37 control infants are studied for ACE polymorphism and serum ACE activity. Conclusions: The study could not find any difference in I/D alleles frequency between control group and TTN group, but ACE activity difference between TTN and control group significantly different.