Performance evaluation of an apperal retailer?s stores by using imprecise dea & stochastic imprecise dea
Parekende giyim mağazalarının belirsiz veri zarflama ve stokastik belirsiz veri zarflama yöntemi ile etkinlik ve performans analizi
  1. Tez No: 424404
  2. Yazar: GÖKHAN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM COŞGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde ki rekabetçi ortamda firmaların performans değerlendirmeleri sadece yatırımcı ve tüketiciler için değil etkinliğini artırmaları ve sektörde yer alabilmeleri için firmaların satış mağazaları içinde çok önemlidir. Firmaların rekabetçi gücünün ve bunların finansal performanslarını belirlenmesi sektörün gelişmesi için keza çok önemlidir ve bu durum firmanın mağazalarının performanslarına bağlıdır. Bu çalışmanın amacı Türkiye?de tanınmış olan giyim perakendecisi LCW firmasına ait olan mağazalarının performans değerlendirmelerini yapmak için Veri Zarflama Analizi modelini geliştirmektir. Geleneksen VZA modelinde girdi ve çıktı değerleri bilinmektedir. Buna rağmen bazı vakalarda performans ölçümleri çok net değildir ve verilerin girdi veya çıktı olduklarına tam karar veremeye biliriz. Bu tür veri setleri esnek veri seti olarak bilinir. Mağazaların performansları ayrıntılı bilgi edinmek için belirsiz VZA modelini kullanacağız. Etkin ve etkin olmayan KVB?leri belirlendikten sonra, etkin olmayan KVBlerin etkinlikleri referans setlerine göre artırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In today?s competitive environment evaluating firms? performance is an important issue not only for investors and creditors but also for the stores of the firms to increase their efficiencies and take place in the sector. Determining the competitiveness of the firms and evaluating the financial performance of them is also crucial for the sector?s development and this depends on their stores? performances. The aim of this study is developing a data envelopment analysis model to evaluate the performance of the stores of a well-known apparel retailer LC Waikiki in Turkey. We collect data of more than 100 different stores within LCW Company. In conventional data envelopment analysis models, a performance measure whether as an input or output usually has to be known. However, in some cases, the type of a performance measure is not clear and we may not decide on whether the criteria is input or output which is called flexible measure. To deal with flexible measures, we use imprecise DEA model and get insights on the performance of the stores. After we determine efficient and inefficient stores, inefficient ones are improved according to their reference sets